avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate 2lk

Activitate 2lk

Răspuns la discuția medie CO si poprire
Mulțumesc!
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
1. In baza de calcul a mediei de concediu de odihna intra si bonurile de masa ( avand in vedere ca din 2024 se impoziteaza)?
2. Banii acordati la incetarea unui CIM pentru zilele de concediu neefectuate sunt supuse popririi?
Discuție Concediu studii
Un salariat s-a hotarat sa urmeze cursurile unei facultati, am primit adeverinta de la acea facultate ca urmeaza cursurile cu frecventa redusa ...

Are dreptul la concediu de studii in perioada de sustinere a examenelor? Poate fii platit sau nu pe aceasta perioada ?
Am citit art.154 CM, dar vreau sa aflu pareri concrete despre aceste drepturi/obligatii !
Multumesc !
Răspuns la discuția Aplicare OUG 27/2015
Multumesc frumos !
Buna ziua !

Lucrez in cadrul unei asociatii de dezvoltare intercomunitara, fondurile pentru salarii si cheltuieli sunt din cotizatiile membrilor din cadrul asociatiei, buget ar fi ca sa putem aplica OUG 27/2015 ... dar avem voie?
Răspuns la discuția Concediu medical COD 03
Multumesc !!!
Buna ziua,

Am avut un accident de munca in unitate pentru care s-au eliberat 2 concedii medicale :
1. cod 03 17.07.2014-25.07.2014 cu cod de urgenta medico-chirurgicala ( 100% )
2. cod 03 26.07.2014-31.07.2014 fara cod urgenta ( 80 % )
Nu am mai avut astfel de situatii si nu stiu cum sa inregistrez aceste certificate ! Mentionez ca inca nu am avizul casei de pensii !

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Răspuns la discuția Indemnizatie de pensionare
Multumesc !
Răspuns la discuția Indemnizatie de pensionare
Multumesc mult !

Sa inteleg ca se aplica doar 16 % ? Fara alte contributii...
Buna ziua,
cf CCM pe unitate se acorda indemnizatie la pensionarea unui salariat ... indemnizatie egala cu salariul de baza din luna pensionarii.

Acest ajutor se impoziteaza ?