avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate pasto

Activitate pasto

Răspuns la discuția Accident circulatie
Va multumesc mult.
Sper sa se rezolve cu bine si pentru mine si pentru victima.
Buna ziua,
din nefericire am comis un accident de circulatie. Am acrosat un barbat care trecea drumul (judetean) pe bicicleta pe trecerea de pietoni.
Din fericire in urma investigatiilor, atat la fata locului cat si la spital (control medical +CT) a reiesit ca au fost rani minore (traumatism cerebral inchis si contuzie cervicala).
Atat eu cat si victima am fost testati cu etilotestul rezultatul la ambii find 0,00mg/l.
Martorii au declarat ca victima a traversat pe trecere dar pe bicicleta.
Deocamdata este deschis un dosar pe rol. Ce ma sfatuiti sa fac?
Trecerea de pietoni se afla pe un drum judetean un pic in dreapta unei iesiri de autovehicule dintr-o institutie. Restrictia de viteza este de 40km/h, victima aiesit pe bicicleta , cumva de dupa o poarta direct in fata masinii. Am franat violent aproximativ 26 metrii sunt urmele de frana, am tras de volan stanga intrand pe contrasens in speranta ca pot sa-l evit. Din nefericire nu l-am putut evita.
Pot fi considerat vinovat pentru neacordare de prioritate, sau faptul ca victima se afla pe bicicleta il face pe el vinovat. Cum este considerat el pieton care traversa strada sau biciclist care a iesit dintr- institutie in drumul judetea fara sa se asigure?
Iesirea din institutie si trecerea de pietoni dupa cum am afirmat sunt cam comune.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat.

PS. Conduc de la 18 ani si in 24 de ani nu am avut nici un accident, si am avut o singura amenda. Sunt un pic debusolat pentru ca nu credeam ca mi se poate intampla asa ceva.
Răspuns la discuția Antecontract vanzare-cumparare
Am atit ordinele de plata cu care am platit cit si facturile emise de ei pe intreaga suma.
Daca nu as fi platit suma intraga nu aveam probleme. Mai sunt in situatia asta si au preluat ei ipoteca fara probleme.
Răspuns la discuția Antecontract vanzare-cumparare
Si daca il preiau cu sarcina si ei nu se tin de cuvint si nu mai au bani sa plateasca ca sa-l degreveze inseamna ca ramin sa platesc eu de doua ori apartamentul.
In situatia asta nu mai poti pretinde nimic de la ei despagubiri etc?
Răspuns la discuția Antecontract vanzare-cumparare
Deci sa inteleg ca nu prea sunt sanse decit sa sper ca pina la urma vor fi corecti si vor incerca sa degreveze apartamentul de sarcini asa cum au promis?
Răspuns la discuția Antecontract vanzare-cumparare
Asta este scris in antecontract
II.Obiectul contractului
2.1. Obiectul prezentului contract il constituie construirea de catre vanzator , conform Autorizatiei de Construire nr. xx din data xx a unui apartament si a unui loc de parcare in beneficiul cumparatorului conform schitei din anexa 1 cu dotariile standard cuprinse in Anexa 2, schitei locului de parcare conform Anexei 3, la prezentul antecontract. Transferul dreptului de proprietate se va realiza dupa finalizarea constructiei si achitarea integrala a pretului in conditiile prezentului antecontract.
2.2. Cumparatorul cumpara iar vanzatorul vinde conform termenilor acestui antecontract intreg dreptul de proprietate asupra
a) apartament finisat tip4 cu nr 6 din blocul xx scx et x cu 2 camere cu suprafata utile de lxx ogie xxmp orientare vest ce va fi construit pe terenul proprietatea vanzatorului din municipiul xx str.xx inscris in Cartea Funciara nr cu nr top. xxxx cu cotele indivize comune si terenul aferent
b) locul de parcare nrxx ce va fi amenajat pe terenul proprietatea vanzatorului din municipiulxx strxx inscris in Cartea funciara nrxx cu nr topxxx cu cotele indivize comune si terenul aferent
2.3. Transferul dreptului de proprietate asupra apartamentului se va realiza prin actul autentic de vanzare cumparare , in conditiile reglementate prin prezentul antecontract, moment in care se va realiza si transferul in favoarea cumparatorului asupra cotei parti din terenul aferent si cota indiviza comuna din constructia din care face parte apartamentul si locul de parcare
2.4. Imobilui - teren pe care se construieste apartamentul si locul de parcare ce face obiectul prezentului antecontract este dobindit in proprietate de vanzator cu titlu drept cumparare.
Răspuns la discuția Antecontract vanzare-cumparare
Prin ce mijloace ar fi cel mai indicat in situatia data sa-l determin pe dezvoltator sa degreveze imobilul de sarcina?
Multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Antecontract vanzare-cumparare
Asta incerc sa fac acum.
Directoarea firmei care a dezvoltat proiectul ne-a spus ca imprumutul pentru dezvoltarea proiectului a fost de 5 milioane euro pentru care s-a girat cu 80 de apartamente. 50 apartamente necontractate si 31 achitate integral de proprietari pentru care ei nu au varsat la maomentul respectiv banii la banca. Din datoria initiala s-a achitat 3 milioane euro raminind aproximativ 2 milioane pe aceste apartamente. Din care ei vind apartamentele cu 700 euro/metru patrat 500euro/metru patrat fiind al bancii restul al lor negociat cu banca ei neputind sa vinda sub acest pret.
Ei ne-au propus un contract de vanzare cumparare cu preluare de ipoteca cu obligatia lor de a rezolva problema in 10 luni pentru ridicarea ipotecii dar nu cred ca este o idee buna sa semnezi de buna voie asa ceva. In cazul antecontractului nu am stiut dar acum ai semna de buna voie ca preiei ipoteca dupa ce ai achitat complet.
Ei ne-au dat asigurari verbale ca incearca tot posibilul, adica incearca sa vinda niste terenuri pe care le au pentru a ridica ipoteca pe aceste aprtamente pentru care s-a achitat integral si concomitent incearca sa micsoreze gradul de indatorare de la banca de la 180% cit este in prezent catre 150%, dar toate astea mi se par deja de domeniul promisiunilor desarte.
Răspuns la discuția Antecontract vanzare-cumparare
Din cite stiu s-a dezmembrat constructia si acum au CF pe fiecare apartamentin parte. Acum incerc sa aflu exact ce numar CF am la apartament.
Răspuns la discuția Antecontract vanzare-cumparare
Da stiu ca am procedat gresit, dar din pacate nu mai prea am ce face acum.
Ipoteca era deja inscrisa in CF. Am scos un CF colectiv dupa aceea si am vazut ca ipoteca era constituita inca din faza de proiect pe teren. Ipoteca a fost inscrisa in 2006 si eu am semnat antecontractul in 2007.
Deci din cite inteleg mari sanse nu prea a-si avea decit sa platesc ipoteca ca sa ramin cu apartamentul si sa-i actionez pe ei in instanta pentru recuperarea daunei.
Intrebarea este ce sanse de cistig ar fi si daca ei intra in imposibilitate de plata respectiv faliment, faptul ca ai avea o hotarire judecatoreasca privind o creanta la societatea xcum se-ar mai putea recupera banii.
A doua intrebare este ce-i mai bine de facut sa actionez eu acum?
Multumesc pentru raspunsuri.