avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Activitate crys_ge0

Activitate crys_ge0

Discuție neplata pensiei
Va rog sa ma ajutati in legatura cu neplata pensiei alimentare.Am fost la politie si am depus o plangere precum ca tatal meu mi-a platit penisa alimentara doar de zile din sept 1991 pana in aprilie 1992.Eu am mai tinut legatura prin tel,am incercat sa ma inteleg cu el,dar a refuzat.Cei de la politie mi-au spus ca nu pot face nimic pentru ca pe hotararea judecatoreasca nu scrie ca tatal meu m-a recunoscut ci doar ca sa constat.Insa acolo scrie clar ca" in urma unui interogatoriu paratul recunoaste cele sustinute de reclamanta si a aratat ca este tatal minorei si este de accord ca minora...sa-i poarte numele"Pentru mine e foarte clar.Apoi mi-a spus ca pe hotarare jud.scrie ca imi poate plati pensia "pana la majoratul minorei".Si i-am spus ca am dresptul pana la temrinarea studiilor,acum sunt in clasa a 12-a dar vreau sa urmez si facultate.Dumnealui m- a intrebat unde am vazut eu asta,de unde stiu?Ca nu este adevarat.Trebuie sa ma duc sa depun plangere in maxim 60 de zile de la implinirea varstei de 18 ani.As vrea sa stiu daca este adevarat,pentru ca eu m-am dus acum o luna de zile si am depus plangerea.Este prea tarziu?Si cand am dat declaratie dumnealui a vazut pe hotarare ca tatal meu este obligat sa-mi plateasca suma de 1200 lei...si m-a intrebat daca imi dadea 12 milioane pe luna.Mie din ce mi-a spus mama pe atunci nu erau banii de acum,s-au mai taiat zerourile.Insa cred ca ar fi trebuit sa stie acest lucru.Iar numele lui nu il port deoarece nu a mers la mama sa ia certificatul de nastere.Am atasat la plangere mandatele postale,domnii politisti mi-au spus ca si o crima se prescrie din '92 pana acum si nu voi putea obtine bani decat pe ultimii ani,posibil,nu garanteaza.De fapt fiecare a venit cu o interpretare.Va rog sa-mi spuneti ce parerea aveti vis-a-vis de toate acestea.Va multumesc!
Va rog sa ma ajuti si pe mine sa scriu o plangere pentru neplata pensiei alimentare.Am nevoie de un model.Am cautat pe net dar n-am gasit ce-mi trebuia.
Răspuns la discuția Neplata pensiei alimentare
In cazul in care nu ii voi obtine adresa,eu oricum vreau sa-l previn si el n-o sa mi mai raspunda.Apoi o sa fac plangerea,el are si aici casa in Romania si stiu unde sta,ideea e ca nu stiu daca voi obtine adresa din Spania.Se ocupa cineva sa -l gaseasca sau pana nu fac rost de adresa totul ramane in asteptare.Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Am 18 ani,locuiesc cu mama mea ,iar tatal meu si-a intemeiat o alta familie.El m-a recunoscut pe mine,insa eu nu ii port numele lui,ci numele de domnisoara al mamei.Parintii mei nu au fost niciodata casatoriti,s-au despartit inainte de a ma naste eu. Tatal meu mi-a platit pensie alimentara 4 luni de zile,hotararea judecatoreasca exista..As dori sa -l dau in judecata pe tatal meu,dar as vrea sa stiu daca am nevoie de adresa lui,el e stabilit in Spania.Va rog sa ma ajutati cu mai multe informatii despre ceea ce trebuie sa fac.M-am gandit ca pentru inceput sa -l anunt poate ma inteleg cu el,pentru ca din cate am inteles acesta e caz penal.Eu nu vreau sa- i fac rau,doar sa-mi plateasca pensia alimentara.