Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere - neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere - neplata pensiei alimentare

Va rog sa ma ajuti si pe mine sa scriu o plangere pentru neplata pensiei alimentare.Am nevoie de un model.Am cautat pe net dar n-am gasit ce-mi trebuia.
Un model orientativ

Parchetul de pe langa Judecatoria .......................

DOMNULE PRIM PROCUROR,

Subsemnata ..............................., cu domiciliul in ................, str. .............., nr ........., sect ........., formulez prezenta

PLANGERE PENALA

impotriva numitului ...................., fiul lui ......... si .............., nascut la data de xx.xx.xxxx in .............., str ........................, nr .........., solicitandu-se ca in urma cercetarilor sa se constate ca acesta se face vinovat de infractiunea de abandon de familiei, prevazuta si sanctionata de art. 305 C.o, pentru neplata cu rea-credinta a pensiei de intretinere a minorei .....................

In fapt, impotriva numitului ...............a fost data sentinta penala nr xxx/xx.xx.xxxx prin care a fost condamnat la xxxxxxx cu suspendarea conditionata a executarii penale pe o perioada de 3 ani, reprezentand termen de incercare, pentru neplata, cu rea-credinta, a pensiei de intretinere, stabilita prin senstinta civila nr. xxxx/xx.xx.xxxx.

Mentionez ca nici pana in prezent, numitul ......................nu s-a indeplinit obligatia stabilita prin sentinta civila, pentru care a fost condamnat prin sentinta penala sus mentionata.

.... (detalii cote si plati, mentiuni tipuri probe si motivare in drept)
Bună seara am deja 3 luni de când am stampila finala și încă nu mia dat nici un ban fostul ce trebuie sa fac am fost la politie iei ni știe nimic am vb cu fostul ma înjurat trebuie sa îmi dea bani pe un an plus alocația pe 5 luni Mulțumesc
Lucian197817, utilizator