avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plangerea penala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plangerea penala

Va rog frumos daca se poate sa imi spuneti si mie sau sa imi trimiteti un exemplar de plangere penala impreuna cu actele necesare pentru neplata pensiei alimentare.
Care sunt actele necesare depunerii inafara de plangerea penala.
Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 2 Februarie 2010
alina_konya, utilizator
Cel mai recent răspuns: luiza2008 , utilizator 18:47, 2 Februarie 2010
Model plangere gasiti in sectiunea documente utile
Un model orientativ
Parchetul de pe langa Judecatoria .......................

DOMNULE PRIM PROCUROR,


Subsemnata ..............................., cu domiciliul in ................, str. .............., nr ........., sect ........., formulez prezenta

PLANGERE PENALA


impotriva numitului ...................., fiul lui ......... si .............., nascut la data de xx.xx.xxxx in .............., str ........................, nr .........., solicitandu-se ca in urma cercetarilor sa se constate ca acesta se face vinovat de infractiunea de abandon de familiei, prevazuta si sanctionata de art. 305 C.o, pentru neplata cu rea-credinta a pensiei de intretinere a minorei .....................

In fapt, impotriva numitului ...............a fost data sentinta penala nr xxx/xx.xx.xxxx prin care a fost condamnat la xxxxxxx cu suspendarea conditionata a executarii penale pe o perioada de 3 ani, reprezentand termen de incercare, pentru neplata, cu rea-credinta, a pensiei de intretinere, stabilita prin senstinta civila nr. xxxx/xx.xx.xxxx.

Mentionez ca nici pana in prezent, numitul ......................nu s-a indeplinit obligatia stabilita prin sentinta civila, pentru care a fost condamnat prin sentinta penala sus mentionata.

.... (detalii cote si plati, mentiuni tipuri probe si motivare in drept)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere - neplata pensiei alimentare crys_ge0 crys_ge0 Va rog sa ma ajuti si pe mine sa scriu o plangere pentru neplata pensiei alimentare.Am nevoie de un model.Am cautat pe net dar n-am gasit ce-mi trebuia. (vezi toată discuția)
Pensie alimentara!! viarelly viarelly cum e modelul de plangere penala pentru neplata pensiei alimentare timp de un an?? si unde o fac?? la politie sau la tribunal?? (vezi toată discuția)
Abandon de familie marilena37 marilena37 Tatl nu a mai platit copilului pensia de intretinere de doua luni, pe motiv ca nu lucreaza (a demisionat de la ultimul loc de munca) si nu primeste nici ... (vezi toată discuția)