Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plangerea penala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plangerea penala

Va rog frumos daca se poate sa imi spuneti si mie sau sa imi trimiteti un exemplar de plangere penala impreuna cu actele necesare pentru neplata pensiei alimentare.
Care sunt actele necesare depunerii inafara de plangerea penala.
Va multumesc anticipat!
alina_konya, utilizator
Model plangere gasiti in sectiunea documente utile
Un model orientativ
Parchetul de pe langa Judecatoria .......................

DOMNULE PRIM PROCUROR,

Subsemnata ..............................., cu domiciliul in ................, str. .............., nr ........., sect ........., formulez prezenta

PLANGERE PENALA

impotriva numitului ...................., fiul lui ......... si .............., nascut la data de xx.xx.xxxx in .............., str ........................, nr .........., solicitandu-se ca in urma cercetarilor sa se constate ca acesta se face vinovat de infractiunea de abandon de familiei, prevazuta si sanctionata de art. 305 C.o, pentru neplata cu rea-credinta a pensiei de intretinere a minorei .....................

In fapt, impotriva numitului ...............a fost data sentinta penala nr xxx/xx.xx.xxxx prin care a fost condamnat la xxxxxxx cu suspendarea conditionata a executarii penale pe o perioada de 3 ani, reprezentand termen de incercare, pentru neplata, cu rea-credinta, a pensiei de intretinere, stabilita prin senstinta civila nr. xxxx/xx.xx.xxxx.

Mentionez ca nici pana in prezent, numitul ......................nu s-a indeplinit obligatia stabilita prin sentinta civila, pentru care a fost condamnat prin sentinta penala sus mentionata.

.... (detalii cote si plati, mentiuni tipuri probe si motivare in drept)