avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... abandon de familie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

abandon de familie

Tatl nu a mai platit copilului pensia de intretinere de doua luni, pe motiv ca nu lucreaza (a demisionat de la ultimul loc de munca) si nu primeste nici indemnizatia de somaj. Pot si in acest caz sa depun plangere penala impotriva lui ? Trebuie sa o fac eu personal, sau printr-un avocat ? Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Simona051973 , utilizator 05:12, 10 Octombrie 2022
Da, neplata cu rea-credinta, timp de 2 luni, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca este abandon de familie.Plangerea penala o puteti introduce la Parchetul de pe langa judecatoria de pe raza domiciliului dvs. O puteti face atat dv cat si un avocat angajat de dv, daca va permiteti.
Va ofer un model ajutator mai jos:

DOMNULE PRIM PROCUROR,


Subsemnata ..........., cu domiciliul in ......., str. .., nr ., sect ..., formulez prezenta


PLANGERE PENALA


impotriva numitului ..., fiul lui .. si ...., nascut la data de xx.xx.xxxx in ....i, str Mare, nr 2, sect ..., solicitandu-se ca in urma cercetarilor sa se constate ca acesta se face vinovat de infractiunea de abandon de familiei, prevazuta si sanctionata de art. 305 C.o, pentru neplata cu rea-credinta a pensiei de intretinere a minorei I.............

In fapt, impotriva numitului ...............a fost data sentinta civila nr xxx/xx.xx.xxxx pronuntata de ............, definitiva si irevocabila, prin care a fost obligat la palata pensiei de intretinere pentru minorul ...........

Mentionez ca nici pana in prezent, numitul ....... nu s-a indeplinit obligatia stabilita prin sentinta civila, prin care a fost obligat prin sentinta civila sus mentionata.

.... (detalii cote si plati, mentiuni tipuri probe si motivare in drept)

Va multumesc

...................
Doresc un model de plingere pentru neplata pensiei alimentare
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangerea penala alina_konya alina_konya Va rog frumos daca se poate sa imi spuneti si mie sau sa imi trimiteti un exemplar de plangere penala impreuna cu actele necesare pentru neplata pensiei ... (vezi toată discuția)
Plangere - neplata pensiei alimentare crys_ge0 crys_ge0 Va rog sa ma ajuti si pe mine sa scriu o plangere pentru neplata pensiei alimentare.Am nevoie de un model.Am cautat pe net dar n-am gasit ce-mi trebuia. (vezi toată discuția)
Pensie alimentara!! viarelly viarelly cum e modelul de plangere penala pentru neplata pensiei alimentare timp de un an?? si unde o fac?? la politie sau la tribunal?? (vezi toată discuția)