avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate miss_obsession

Activitate miss_obsession

Buna ziua
Situatia e in felul urmator
x inculpat prins in flagrant arestat preventiv pentru furt calificat, suspectat pentru alte furturi anterioare
imi poate spune cineva, daca exista posibilitatea sa se intocmeasca un mandat de perchezitie pentru locuinta prietenei inculpatului? ea nu locuieste si nu a locuit niciodata cu inculpatul, dar a fost avertizata sa zic asa ca s-ar putea sa se intample ceva in sensul asta avand in vedere ca politia cauta nu stiu ce obiecte care ar constiui probe
nu au ce sa gaseasca desigur, chestia e ca domnisoara in cauza locuieste cu parintii , care desigur nu cunosc situatia, si ar fi neplacut, de aceea vrea sa stie daca asa ceva e posibil sau probabil
stiu ca nimeni nu poate da un raspuns cert, dar o parere despre posibilitatea unei asemenea chestiuni este bine venita
va multumesc si imi cer scuze pentru limbajul haotic, nu dispun de mult timp pentru a posta
O zi buna.
despre prezentarea ca mincinoasa a unei fapte adevarate cred ca toata lumea e de acord ca nu e cazul
in ceea ce priveste prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase
pe prima pagina a site-ului
- imediat dupa intrebarea :"Vrei să ştii când vei muri?" apare "Verifică influenţa obiceiurilor proaste asupra lungimii vieţii." indicand utilizatorului ca scopul testului este acela de a sti in ce masura diverse obiceiuri ii reduc speranta de viata
- mai jos se vorbeste despre aflarea datei presupuse a mortii, evidentiand ca testul va arata o data presupusa si nu una certa
-in josul paginii, la intrebarea "Cum funcţionează testul?" este dat raspunsul "Clienţii companiilor de asigurare compleatează de foarte mulţi ani asemenea teste, numai că obţin ca rezultat rata de asigurare şi nu durata estimativă a vieţii.", explicand si mai mult faptul ca testul este unul de tip statistic si estimativ
-in partea dreapta este mesajul despre care am mai scris , care atentioneaza inca odata utilizatorul ca rezultatul testului va furniza doar o data estimativa, din nou nu una certa. in plus, utilizatorul este indemnat sa citeasca regulamentul inainte de inceperea testului
- in cadrul regulamentului, la punctul 1 se statueaza : "1. Rezulatul testului nu poate fi considerat conform realităţii şi nu poate fi utilizat drept sursă de informaţii." , creatorul regulamentului procedand apoi la instiintarea utilizatorului cu privire la faptul ca pentru aflarea rezultatului se percepe o taxa, si la definirea grilei de preturi, incheiand cu
7. Acceptarea regulamentului de către Utilizator la începutul Testului înseamnă cunoaşterea prezentului regulament.

8. Utilizatorul a luat cunoştinţă şi acceptă condiţiile prezentului regulament.

in consecinta, nu identific unde ar exista prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase in scopul de obtine un folos material, cat timp informatiile prezentate in scopul obtinerii folosului material (ca este un test, ca furnizeaza o data presupusa a mortii si informeaza cu privire la modul in care diverse obiceiuri afecteaza speranta de viata) nu par a fi false, cat timp ei nu sustin ca vor divulga o data certa a mortii
sunt desigur, de acord ca acest site are un continut imoral, susceptibil de a crea indignare, si chiar ca poate intra sub incidenta altor legi , dar nu vad implicatia penala
Intrebarea mea a fost si este una pur teoritica, oarecum de dragul dezbaterii si pentru o mai buna intelegere a legii
observand activitatea intensa de interpretare care are loc pe acest forum, am considerat adecvata o intrebare care are scopul de a clarifica aplicarea unei prevederi, clarificare facuta de catre persoane cu activitate in domeniu, cum sunteti dumneavoastra
Nu in ultimul rand, va multumesc pentru raspunsurile prompte si pentru interesul acordat intrebarilor
Buna ziua
sunteti amabil sa imi explicati (pe scurt) de ce ati incadra activitatea site-ului la inselaciune? (avand sa zicem , certitudinea ca activitatea lor se desfasoara in Romania)
Nu indraznesc desigur sa va contrazic, pentru ca cel putin deocamdata nu ma pricep, doar ca nu prea imi e in clar de ce s-ar incadra acolo si sunt intrigata

"Nu uita că acest test special calculează numai data estimativă a morţii. Prin deciziile luate zi cu zi, tu singur eşti responsabil pentru timpul, care îţi rămâne. Înainte de începerea testului, citeşte regulamentul." de pe site

asta ma nelamureste pe mine
Va multumesc , o zi cat mai buna
Răspuns la discuția Legislatie cu privire la RCA
Va multumesc foarte mult tuturor.
De aseamenea, multumesc dnl/dna Strati pentru sublinierea art. care ma interesau
O zi buna
Buna ziua, in primul rand vreau sa va multumesc pentru activitatea d-voastra de pe forum, este foarte binevenita.
Am tot citit pe acest forum si pe altele forumuri, cat si in diverse articole, despre o sanctiune contraventionala care se aplica in cazul in care nu exista RCA. Nu am reusit sa gasesc textul de lege care reglementeaza existenta acestei sanctiuni.
Am gasit doar despre sanctiunea cu suspendarea certificatului de inmatriculare(in cazul in care se constata ca nu exista RCA), si despre sanctiunea aplicata celor care circula dupa suspnedarea certificatului de inmatriculare.
V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea spune in ce lege/og/oug se reglementeaza aceasta sanctiune. In fapt, ma intereseaza asupra cui se rasfrange sanctiunea : asupra conducatorului auto sau proprietarului masinii atunci cand nu sunt una si aceasi persoana, si desigur, in ce conditii este aplicabila.
Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca s-a mai postat undeva si nu m-am descurcat eu sa gasesc.
O zi buna