avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1619 soluții astăzi
Forum Activitate ozturkoglu

Activitate ozturkoglu

Răspuns la discuția Oare ajungi la inchisoare??
Multumest pt toate raspunsurile!
Răspuns la discuția Oare ajungi la inchisoare??
Multumesc pentru raspuns !
Răspuns la discuția Oare ajungi la inchisoare??
Si daca nu am de unde? :(( Actualul sot are grija de mine, din januarie fetita pe care o sa avem..singur lucreaza..nu avem casa..o singura camera locuim..
Trebuie sa exista o cale..:( Nu asi fi plecat din tara daca asi avea loc de munca si daca macar sa ma pot sa vad copii:( Uni chiar fac ce vrea, alti sufera toata viata. Doamne ajuta !!!:(((
Am divortat in urma cu 4 ani si am doi baieti, 7 si 12 ani, au fost incredintati catre mine. Problema a fost ca eu fara nimic a trebuit sa ma plec din casa fostului soti , nici nu am cerut nimic am fost bucurosi de baieti ca viata nu prea are rost fara copii.Greseala mea a fost ca am lasat copii sa stea mai mult cu tatal( tatal nici macar nu a cerut vizita pentru copii) ca in casa aceasta au crescut si nu am avrut sa distrug mai mult ( eu am avut atunci o garsoniera cu chirie si un loc de munca de doi schimb…nu a fost usor). In final el a deschis inca un proces in care a vrut sa ia copii inapoi, nu am lasat, dar a fost tirziu a incuiat copii acolo si nu a lasat sa vad.
Doi ani cu polita , protectia copilului si etc am incercat ( fara bani unde am putut) sa am contact cu copii, nu am reusit cu nimic in final ..am spus DA la tribunal(m-am gandit ca poate asa o sa rezolvam problema ,ca sa am contact cu copii) , nu a fost asa..
Intre timp am maritat locuiesc in turcia cu sotul si familia.Problema ca nu pot sa platesc pensia alimentara la baieti ( aici nu am loc de munca, sunt insarcinata , locuim cu mama sotului meu , sotul meu lucreaza, deci o singura salarie avem)…
Sunt chemat la tribunal pentru abandon de famile, nu am posibiltate sa platesc un avocat si nici sa ma duc acasa..OARE O SA AJUNG LA INCHISOARE?
Am vrut ca copii sa fie impreuna orice ar fii.Am vrut tot divortul sa fie in pasnic.In prima sentinta am obtinut copii, dar fostul sot a controlat atit de mult tot ca nu am putut sa am contact cu copii si dupa a trecut jumatate de an a dat plangere la judecatorie ca nu caut si nu interesez fata de copii..(Am stat timp de 10 ani in casa fostilor socrii deci eu trebuia sa parasesc casa.Nu am reusit sa iau cu mine copii incat am fost data afara intr-o noapte.)Am cerut ajutor din mai multe locuri(Protectia copiilor, etc)in Am cerut ajutor de mai multe locuri(Protectia copiilor, etc)in final am aceptat sa fie reincredintat copii( el o sa obtina ce vrea)si dupa aceea poate o sa reusim sa comunicam mai pasnic sa am si eu linga mine copii sa nu mai afecteze mai mult situatia acesta teribila.Tot acest timp am fost si terapie familiara, nici asta nu a dat rezultat, el nu a inteles ca trebuie tinut cont primul rand interesele copiilor si sa nu mai cauta ceva cu care sa razbuna pe mine in fiecare clipa.In sentinta a doua am ales cu dreptul de vizitare si a lua la mine copii drept dobindit de sentinta civila.Sansele mele au scazut mai mult si nici pe el nu m-am putut sa contactez dupa aceea sub nici o forma ca tot chema politia.
Inceraca sa demonstreze ca nu interesez de copii si pe de parte chema polita pentru ca le-am deranjat personal sau la telefon.Acum a venit inca o plingere impotriva mea ca nu platesc pensia pt copii si asta se considera infractiune.Acuma sa platesc?si eu ce primesc? platesc sa nu mai vad copii?:(( de cateva luni nu am platit ca am intrat si in somaj, nu aveam posibilitate sa ma intretin nici pe mine.
Dupa ce a fost judecat suma pe care trebuie sa platesc , cateva luni mai tarziu am intrat si in somaj,dupa somaj daca nu o sa am nici un venit , nu gasesc loc de munca,cum sa platesc tot ?:(
Multumesc foarte mult pentru ajutor.Dumnezeu sa binecuvanteze ca ajutati oameni cu raspunsurile dv, e ajutor foarte mare pentru oameni disperati.
Sunt o mama disperata, dupa divort in sentinta civila am luat copii si tatal nu a cerut nici sa viziteze copii dar asta in realitate nu a fost asa ,ca eu nu am putut sa iau copii la mine ca el a controlat tot.Dupa o jumatate de an a pus pe mine la judecatorie ca vrea inapoi copii. In acest timp eu am interesat si am cerut ajutor de la Protectia Copilului.
In final am ales cu nimic am aceptat ca trebuie tinut cont interesele copiilor, astfel incit relatile tensionate intre parti sa nu afecteze.(naivitatea mea)In sentinta urmatoare am obtinut cu vizitare copiilor, pot sa iau la mine acasa, dar nici asa nu a mers, ca tot am ajuns la politie( fostul sot chema politia fiecare data cind am vrut sa contactez cu copii).Acum sunt pus in judecata ca nu platesc pensie de intretinere pt copii, si acuma am fost dat de judecata, o sa fiu infractor???.Eu chiar nu am platit cateva luni ca nu am putut sa rezolv dreptul pe care am.Ce urmeaza dupa acesta?? nici nu pot sa imaginez. Va rog sa-mi ajutati!Multumesc.