avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate avram17roma

Activitate avram17roma

Răspuns la discuția Acces informatii target
o idee buna , o sa incerc saptamana asta . ca cine stie..

ms , si mai astept sugestii , si va multumesc!!
Buna ziua ,
am si eu o problema , eu muncesc la o firma care se ocupa cu organizarea de prezentari de produse , si eu sunt omul care suna oamenii din diferite orase ale tarii si ii invita la aceste prezentari , iar eu sunt platit saptamanal ( ca bonus ) in functie de cati oameni ajung la aceste prezentari . Problema este ca evidenta acestor oameni care vin , firma noastra o tine prin intermediul unor taloane de participare la prezentari , adik ... vine omu la receptia hotelului , i se da un talon sa il completeze , il tine tot timpul prezentarii , dupa care unul din prezentatori vine sa stranga toate taloanele. Aceste taloane ajung la seful meu direct , iar el le numara si ne spune cat avem fiecare dintre noi ( noi fiind 15 oameni care sunam ) , problema mea este , ca eu nu am incredere in numaratoarea pe care o face el , adik.... eu ca angajat , ce pot sa fac ca sa ii oblig sa faca acea numaratoare corect.
Admite plângerea. Anulează procesul verbal seria ....................................... Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cerere care se depune la Judecătoria Sectorului ... Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 14.04.2014.
Document: Hotarâre ......./2014 14.04.2014

Intr-un final am castigat procesul , imi cer scuze ca nu am revenit cu detalii , dar am avut multe pe cap . Va multumesc pentru asistenta acordata.
io am un raport de caz facut de catre agentul constatator care mi-a facut proces verbal , iar in raportul acela de caz care este la dosar , eu nu sunt mentionat deloc. Credeti ca ar trebui sa ma bazez doar pe proba aia ?
saptamana asta mi-a venit citatie . in calitate de contestator in proces cu dir. gen. de pol. a mun. bucuresti.

cum credeti ca ar trebui sa ma pregatesc pentru infatisarea aceasta , si daca credeti ca o sa vina cineva din partea politiei capitalei .

Va Multumesc!!
Innainte de toate tin sa va urez un Craciun Fericit , si multa sanatate.

si acum sa va pun aici ce am primit astazi de la judecatorie. am primit o Comunicare Adresa , la care erau atasate 5 documente. documentul numarul 1si 2 fiind Intampinare , numarul 3 fiind Raport ( de asemenea precizez ca e scrie de mana ) , numarul 4 ,Fisa Interventiei La Eveniment , asta e un fel de borderou , cu amenzile si avertismentele pe care le-au dat in cazul acelui eveniment, si numarul 5 , este un borderou , care nu stiu ce semnifica , dar bineinteles toate actele au stampila sectiei de politie .

Si acum ca sa intelegeti am sa va pun ce am primit aici .

paginile 1 si 2 sunt asa :

Intampinare

La plangerea formulata de petentul ……….. impotriva procesului verbal de contraventie seria … nr …………, intocmit de sectia … politie din cadrul directiei generale de politie a mun. bucuresti.
Pe fondul cauzei analizand legalitatea procesului verbal atacat, consideram ca acesta intruneste conditiile de forma prevazute de O.G. nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, respectivdispozitiile art. 17 ale actului normative, prevazute sub sanctiunea nulitatii. Astfel, actul constatator cuprinde, numele si prenumele contravenientului, fapta savarsita, data comiterii acesteia si semnatura agentului constatator, fiind indeplinite conditiile de forma cerute de lege.
Conform deciziei nr. XXII din 19.03.2007 pronuntata de inalta curte de casatie si justitie, ….’’situatiile in care nerespectarea anumitor cerinte atrage intotdeauna nulitatea actului intocmit de agentul constatator al contraventiei sunt strict determinate prin reglementarea data in cuprinsul art. 17 din ordonanta. In raport cu acest character imperative-limitativ al cazurilor in care nulitatea procesului verbal incheiat de agentul constatator al contraventiei se ia in considerare si din oficiu, se impune ca in toate celelalte cazuri de nerespectare a cerintelor pe care trebuie sa le intruneasca un asemenea act, inclusiv cel referitor la consemnarea distincta a obiectiunilor contravenientului la continutul lui, nulitatea procesului verbal de constatare a contraventiei sa nu poata fi invocate decat daca s-a pricinuit partii o vatamare ce nu se poate inlatura decat prin anularea acelui act.’’
Mai mult decat atat, fapta de natura contraventionala descrisa in procesul-verbal contestat este probate cu ajutorul prezumtiei de legalitate a actului administrative – actul fiind emis cu respectarea tuturor conditiilor de fond si de forma prevazute de lege, coroborat cu prezumtia de autenticitate – actul emanand de la intuitia emitenta cat si cu prezumtia de veridicitate.
Prin decizia C.C. nr. 183/08.05.2003, publicata in M.O.F. nr.425/17.06.2003 s-a statuat ca prevederile O.G. nr.2/2001 sunt constitutionale si in deplin acord cu dispozitiile art. 6 din CEDO, deoarece permit persoanei interesate sa se adreseze justitiei, cat sis a ii fie respectate garantiile procesuale, generale si speciale, prevazute de acest text.
In acest sens s-a pronuntat Tribunalul Bucuresti prin mai multe decizii.Mentionam astfel Decizia Civila nr.700/06.03.2008, conform careia ,,corespunde adevarului sustinerea recurentei, potrivit careia incidenta art. 16 din CEDO nu se regaseste in prezenta cauza, agentul constatator neavand obligatia de a proba existenta faptelor, fata de imprejurarea ca material contraventionala prin reglementarile in vigoare in prezent, nu poate fi asociata materiei penale, in conditiile in care au fost abrogate dispozitiile ce permiteau aplicarea sanctiunii inchisorii contraventionale’’.
In fapt prin procesul verbal sera …. Nr…………….., petentul a fost sanctionat contraventional pentru ca, impreuna cu mai multe personae, a tulburat linistea locatarilor de la adresa ……………………………….
Asa cum reiese si din raportul de caz al agentului de politie, procesul-verbal a fost intocmit cu ocazia deplasarii la adresa mentionata in actul sanctionator, in urma unei sesizari telefonice facute de catre un locatar deranjat de zgomotul produs de grupul de personae prezent la scara blocului unde domiciliaza. Aspectele sesizate prin intermediul numarului de urgenta 112 s-au confirmat, fiind constatate cu propriile simturi de catre politistii prezenti la fata locului.
De asemenea, au fost respectate de catre agentii constatatori, atat dispozitiile art. 5 alin. 5 din O.G. 2/2001, potrivit carora sanctiunea trebuie sa fie proportionala cu gradul de pericol social al faptei savarsite, precum si cele ale art. 21 alin. 3 din acelas act normative, care prevad ca sanctiunea se aplica in limitele prevazute de actul normative si trebuie sa fie proportionala cu gradul de pericol social al faptei savarsite.
Referitor la gradul de pericol social al unei fapte de natura contraventionala, aceasta se evalueaza nu numai la nivel micro, dar si la nivel macro, tolerarea savarsirii unor fapte de acest gen si nesanctionarea pecuniara a acestora, putand determina agravarea fenomenului, dispozitiile legale nemaatingandu-si finalitatea pentru care au fost edictate.
Fata de considerentele expuse mai sus, consideram ca masurile luate de agentul constatator sunt opportune unei astfel de situatii, motiv pentru care va solicitam sa respingeti plangerea formulata de petentul …………….. ca neintemeiata sis a mentineti procesu-verbal de contraventie seria: …. Nr … ca legal si temeinic intocmit.
In sustinerea intampinarii, va rugam sa incuviintati administrarea probei cu inscrisuri, proba testimoniala cu martorii : ………….., din ……………………. Si …………………din ………, precum si orice alta proba a carei necessitate ar reiesi din dezbateri.
Totodata in ceea ce priveste incuviintarea pentru contestator a probei testimoniale, ne opunem audierii in calitate de martor a vreunei personae prevazute in art.315 din Codul de procedura Civila. De asemenea, in situatia in care petentul va propune audierea, in calitate de martor, a vreuneia din persoanele mentionate in fisa interventiei la eveniment, sanctionate cu aceeasi ocazie, va rugam sa apreciati asupra declaratiilor acestora.
In conformitate cu art. 223 alin. 3 Cod Procedura Civila, va solicitam judecarea cauzei in lipsa.
Depunem prezenta intampinare in doua exemplare, unul dintre ele pentru a fi comunicat petentului.





Pagina 3 este asa


Raport
Din 20.11.2013
Raportam urmatoarele:

In ziua de ………….. am efectuat serviciul in zona 1-4 cu auto dacia logan nr ………… , in jurul orelor 23:30 am fost solicitati prin dispecerat 112 sa ne deplasam in strada …………………….unde se afla un grup de tineri care consuma bauturii alcoolice, vorbesc vulgar si tulbura linistea locatarilor. Am ajuns la fata locului si intradevar am gasit un grup de cinci tineri care consumau bere si erau galagiosi.
Dupa ce ne-am prezentat calitatea am trecut la legitimarea acestora dar unul dintre ei a refuzat legitimarea , fapt ce ne-a determina de a conduce intreg grupul la sediul sectiei …… politie in vederea stabilirii identitatii si de a fi sanctionati conform legii 61/1991 republicata.
Dupa ce am procedat la identificarea acestora am stability ca se numesc :

1 …………………………….
2
3
4
5
Am intocmit procesele verbale de contraventie si au fost intrebati daca semneaza , dar acestia au motivate ca nu semneaza fiindca nu era o problema grava ca au baut bere si i-a prins organelle de politie cu berea langa acestia.
Am procedat la gasirea unui martor asistent la intocmirea proceselor verbale si in zona ( aici precizez ca e la vreo 2-3 km de sectia de politie) ………….. a fost gasit ………………………
Precizez ca sesizarea evenimentului a fost efectuat de ………….
Fata de cele raportate mai sus dispunetii...

Semnat de ambii agenti si cu stampila sectiei de politie.


si acum , din ce am sesizat eu :

1 Pe raportul care l-a scris agentul constatator numele meu nu este trecut , adica, in seara cand am fost oprit de catre politisti erau 6 oameni( cu mine cu tot) , ci nu 5 , dar agentul constatator nu mi-a precizat deloc numele in raportul acesta. ceea ce eu personal cred ca pot sa precizez asta in urmatoarea adresa pe care o voi pune la tribunal,credeti ca o sa ma ajute?
2 Daca ma poate ajuta cineva sa imi dea un link , un site sau chiar un mail cu :
''Decizia nr. XXII din 19.03.2007 pronuntata de inalta Curte de Casatie si Justitie''
''Decizia Civila nr.700/06.03.2008 pronuntata de catre Tribunalul Bucuresti ''
3 In raportul pe care l-a facut agentul constatator , spune ca cine a sunat la 112 este vecin cu mine , dar din pacate pentru el apartamentul pe care il invoca el este sediu de firma , deci la ora 23:30 nu era nimeni acolo ( nu stiu daca are prea mare legatura asta , dar poate fi un motiv pentru anularea procesului verbal ?? )

momentan cam atat am sesizat , dar zilele ce vin ma voi uita pe net , si ma voi documenta mai bine.
Oricum va multumesc pentru ajutorul acordat , si tin sa precizez ca agentul constatator este agramat, nu ca asta ar conta pentru mine , asta asa ca fapt divers , sa ne dovedeasca inca odata ca politia romana , are cei mai buni oameni angajati .

Si inca odata Craciun Fericit !!!
Buna ziua ,

Va mutumesc mult pentru raspuns.

Cum am zis si mai sus , momentan astept sa vad ce se intampla , va tin la curent cu ce o sa mai primesc.

inca odata Va Multumesc , si o zi buna!
Multumesc,
o sa astept acum .. .ca din cate am citit o sa mai dureze ceva pana ii instiinteaza pe ei si tot asa , proceduri si, iar proceduri. Insa eu sunt curios de alta chestie, am un prieten care tot la fel a facut contestatii privind procese verbale de contraventie, iar sectia de politie nu a avut sau nu a trimis nici un reprezentant sau ceva de genu asta, io sincer nu il cred , pentru ca o sectie de politie trebuie sa aiba pe cineva care raspunde pentru faptele lor sau ceva de genul , sau un birou care se ocupa de chestiile juridice, intrebarea mea ar fi, voi ce credeti ca banuiesc ca v-ati lovit mai mult decat mine de situatii de acest fel.
multumesc de raspuns ,

deci am fost la judecatorie , si am vizualizat dosarul , are toate actele necesare ( plangerea in 2 exemplare , procesul verbal in original si copie , scris pe ea conf cu orig) , adresa de mai sus am lasato in 2 exemplare.
chiar trebuia sa precizez chestiile astea , cu toate ca ele sunt la dosar.
Si daca de exemplu , aveti dreptate si chestiile astea trebuiau mentionate in adresa facuta , este posibil sa anuleze cererea din cauza asta , sau voi mai primi inca o rezolutie , si o iau din nou de la inceput ?
buna ziua,

ROMANIA
JUDECATORIA SECTORULUI ….. BUCURESTI
DOSAR NR……….



Domnule Presedinte,


Subsemnatul ………………………., cu domiciliul stabil in Bucuresti……………………………………., avand codul numeric personal …………… si posesor al C.I. cu seria: … nr:………., in calitate de petent in dosarul mai sus mentionat, va aduc la cunostinta urmatarele:

- Directia Generala de Politie Bucuresti , Sectia 20 Politie , cu sediul in Str. Splaiul Independentei, nr.319, Complex SEMA PARC Cladirea OB – 403 A;
- In ceea ce priveste cel de al doilea capat de cerere din rezolutia mentionata anterior va informez ca nu am gasit : codul unic de inregistrare, codul de identificare fiscala, numarul de inmatriculare in Registrul Comertului sau de incriere in Registrul Persoanelor Juridice sau contul bancar, care sa corespunda Sectiei 20 De Politie, de asemenea nici petentul nu detine un cont bancar;
- (Adresa mea de mail ), in baza informatiilor pe care le-am cules, in ceea ce priveste un mijloc de comunicare electronic cu sectiile de politie din Bucuresti am fost informat de faptul ca exista o adresa de e-mail centralizata la nivel de Capitala respectiv politia.capitalei@b.politiaromana.ro.
- Referitor la continutul procesului verbal seria…. nr…….. din data ……… ora ……., in baza art.16 din O.G. nr.2/2001 cu modificarile ulterioare declar ca am fost oprit de catre agentul constatator in fata blocului nr.46 sc.A si nu in fata blocului nr.46 sc.B, de asemenea in baza art.26 din Constitutia Romaniei, mentionez ca eu eram in drum spre casa cand agentii mi-au cerut sa ma legitimez.
- In ceea ce priveste cel de-al cincelea capat de cerere, precizez ca originalul chitantei a fost depus la dosar.
- Persoanele care pot confirma modul abuziv in care a fost intocmit Procesul-verbal de contraventie sunt numitul ………………….. cu domiciliul stabil in Bucuresti,………………………………. si numitul …………….. cu domiciliul stabil in Bucuresti…………………………………..





Cu stima si consideratie,
…………………………
Data Semnatura


aceasta este adresa pe care am depuso la dosar, ca respuns la rezolutia primita.
astept parerile dumneavoastra , in legatura cu formularea adresei , in legatura cu al 4-lea paragraf , as fi curios sa imi spuneti daca am procedat corect ( am scris chestia asta deoarece agentul constatator a scris pe proces verbal ca totul s-a intamplat la scara B si nu la scara A ( scara unde locuiesc). de asemenea in legatura cu originalul chitantei taxei de timbru judiciar , am fost la judecatorie si am intrebat un grefier , acesta mi-a spus ca sa mentionez ca am platit acea taxa, si ca nu trebuie sa o mai platesc inca odata.

Va Multumesc!
Astept perari opinii etc.
O zi buna!