avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Activitate Ana-maria Dociu

Activitate Ana-maria Dociu

buna ziua
ma intereseaza cum pot obtine pensia de intretinere pentru un minor daca eu nu stiu situatia financiara a tatalui. Nu am fost casatoriti, copilul este recunoscut de el dar nu am mai pastrat legatura si nici nu a platit niciodata pensie pana acum.
Răspuns la discuția adoptie
eu am domiciliul intr-o comuna de langa iasi banuiesc ca la primarie trebuie sa ma duc prima data nu?
cu tatal copilului nu am mai vorbit de ani buni dar banuiesc ca ar fi deacord ca nu l-a interesat copilul pana acum si nici nu-i plateste pensie alimentara
Discuție adoptie
buna ziua
actualul meu sot vrea sa imi adopte copilul pe care il am cu un fost iubit( copilul fiind recunoscut de tata). inca nu am depun nici un fel de cerere pentru incredintare la judecatorie
spunetii va rog care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru adoptie
Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc
asta e pentru florentina.....
o sa gasesti si tu pe cineva care sa te faca fericita ca meriti.........toate meritam!
Răspuns la discuția pensie alimentara
va multumesc pentru sfaturi!
sincer nu stiu ce voi face sigur inca as vrea sa il fac un pic sa se chinuie ,putin sau mult, dar nici nu vreau sa imi pun sotul sa treaca prin diferite situatii grele cauzate de fostul
Răspuns la discuția pensie alimentara
banuiesc ca o sa-i convina sa scape de pensia alimentara si sa nu aiba nici un drept asupra copilului,daca nu sa plateasca mai are 15 ani totusi
Răspuns la discuția pensie alimentara
=D>pe el nu-l doresc tata pentru copilul meu
acum m-am casatorit si am un alt copil si impreuna incercam sa ii oferim familia de care are nevoie
sotul meu isi doreste sa il adopte dar cred ca pentru asta e nevoie si de acordul tatalui nu?
Răspuns la discuția pensie alimentara
:)masina nu e chiar atat de ''tare''
dar daca il dau in judecata si obtin pensie alimentara ,indiferent cat ca nu ma intereseaza prea mult suma,o sa aiba dreptul sa-l vada nu? si daca da cat de des avand in vedere faptul ca nu l-a vazut de ani buni?
eu am un copil de 3 ani jumatate facut cu iubitul meu de atunci. Dupa ce am nascut tatal l-a recunoscut trecandu-l pe numele lui dar dupa cateva luni a plecat si nu l-a mai interesat nimic.Eu nu l-am dat in judecata pana acum dar l-am vazut intr-o zi la volanul unei masini pe care inainte nu o avea si sincer nu inteleg cum daca o duce bine baietelului lui nu i-a luat nici macar o banana de un leu in trei ani.
Eu l-am crescut greu dar l-am crescut cu dragoste si sunt mandra de copilul meu ,parerea mea e ca tatal nu merita sa-l vada dar trebuie sa plateasca pentru atata timp in care nu l-a interesat nici daca mai traieste copilul lui si vreau sa stiu daca pot obine si pensie alimentara din urma
Voi reveni, daca imi permiteti, cu mai multe detalii in functie de intrebarile dumneavoastra si ce anume va intereseaza
Va multumesc!