avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1887 soluții astăzi
Forum Activitate george1964

Activitate george1964

statul zice ca a vut legi clare legate de plata TVA persoane fizice in anii 2004-2007. dar in cazul in care noi nu intelegem aceste legi, cine este organul emitente al legii si cui trebuie sa ne adresam pentru a ne spune cum trebuie interpretata legea, deoarece atat vreme cat inspectorii fiscali aveau posibilitatea sa te declare din oficiu ca platitor de tva si si cu toate astea nu a declarat nici macar o persoana in Romania, si cum se face ca din cei 300000 de oameni care au vandut mai mult de un imobil cat si cei 3 milioane de cumparatori din cele 3-4 milioane de contracte de vanzare cumparare incheiate in acea perioada( 2004-2007) in Romania nu a inteles nimeni ca trebuie sa plateasca tva? si nici macar staul prin reprezentatii lui nu a inteles acest lucru la acea vreme, dovada ca atunci nu a intreprins nimic in acest sens.
practic intrebarea este cui trebuie sa ne adresam pentru a primi o interpretare coerenta a legislatiei din acea perioada in ceea ce priveste TVA persoane fizice - vanzare imobile? carui grup parlamentar?
Răspuns la discuția tva apartamente vechi
da, am dedus taxa aferenta cheltuielior, dar cititind art 149 spre care m-ati indrumat, sincer nu am inteles. cum trebuie procedat? cum trebuie sa ajustez valoarea tva dedusa?
in 2008 m-am inregistrat ca persoana fizica platitoare de tva si am construit un bloc de apartamente (pe care l-am receptionat in 2008), din care pana acum nu am vandut nimic. in 2010 vand 10 apartamente care cf legii nu mai sunt noi. platesc tva aferent?