avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate Mircea2003

Activitate Mircea2003

buna seara
am achizitionat o locuinta de la o societate comerciala as vrea sa stiu daca pot beneficia de scutirea de TVA (5%) amprenta la sol este de 89 mp iar suprafata
utila este de 200mp (include subsolul si garajul,acestea fiin sub casa ),terenul pe catre este construita casa este 250mp
casa o sa fie trecuta pe numele ficei mele de 8 ani care are handicap locomotor
gradul grav (spinabifida )
pot beneficia de scutire de tva(sa platesc tva 5%) in acest caz
va multumesc
Răspuns la discuția Executare
Va multumesc pentru răspuns am verificat dar penalitatile depăşesc suma de pe factura respectiv penalitatile sint de 7000 RON suma facturi este de 2800 RON restul sunt cheltuieli de judecată
Am depus contestatie la executare (in termen) intrucit am verificat materialele facturate de societatea furnizoare nu. aveau documentele de calitate si conformitate impuse de legislaţiei respectiv buletine de încercări si documentaţie in limba româna fapt pentru care furnizorul a fost anunţat ,receptia lucrări făcută de către societatea mea nu a fost posibila din cauza lipsei acestor documente ,nici plata lucrărilor nu a fost efectuată
Aceste lucruri le am aflat ulterior după ce am primit somatia de executare ,lucrarea sa făcut la un proiect pe fonduri europene Iar in lipsa acestor documente sa refuzat decontarea lucrărilor
Intrebarea mea este se poate considera ca nu sa îndeplinit procedura citari intrucit nu am primit o somatie de plata
va multumesc
Discuție Executare
Buna
recent am preluat o societate care ulterior am aflat ca avea o factura de 2800ron ne achitată acest lucru lam aflat doarcind era pronuntata o sentinta si am primit somatia de plata de la executor , societatea are sediul la mine acasă dar nu am primit nici o somatie deşi pe sentinta scrie ca am fost citat si exista confirmarea la dosar ,pot sa mai fac ceva suma cerută de executor este de 12000 deşi am citit ca valoarea penalitatilor nu poate depăşi valoarea contractului