avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Executare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Executare

Buna
recent am preluat o societate care ulterior am aflat ca avea o factura de 2800ron ne achitată acest lucru lam aflat doarcind era pronuntata o sentinta si am primit somatia de plata de la executor , societatea are sediul la mine acasă dar nu am primit nici o somatie deşi pe sentinta scrie ca am fost citat si exista confirmarea la dosar ,pot sa mai fac ceva suma cerută de executor este de 12000 deşi am citit ca valoarea penalitatilor nu poate depăşi valoarea contractului
Cel mai recent răspuns: Aurelia Tiribentea , Consilier juridic 10:58, 16 Noiembrie 2009
Mircea2003 a scris:
recent am preluat o societate care ulterior am aflat ca avea o factura de 2800 ron ne achitată; acest lucru lam aflat doar cind era pronuntata o sentinta si am primit somatia de plata de la executor.
Societatea are sediul la mine acasă dar nu am primit nici o somatie deşi pe sentinta scrie ca am fost citat si exista confirmarea la dosar.
Pot sa mai fac ceva suma cerută de executor este de 12000 deşi am citit ca valoarea penalitatilor nu poate depăşi valoarea contractului.

Buna ziua,
1.
Preluând legal SC, ati preluat de drept si toate obligatiile ei (intre care si debitele ei).
2.
Daca puteti dovedii ca citatia existenta la dosar este incorecta si deci nelegala, puteti incerca sa faceti o "opozitie la executare" (daca cumva mai sunteti in termen, cu toate ca, dupa lege, In cadrul contesattie la executare nu se mai pot invoca aparari care tin de fondul titlului executoriu).
3.
Cuantumul mare al sumei solicitate de executor poate fi corect, el inglobând, pe langa debit, si cheltuielile de executare si eventuale majorari, penalitati, etc.
Trebuie verificat.
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Noiembrie 2009
legalmgm, utilizator
Va multumesc pentru răspuns am verificat dar penalitatile depăşesc suma de pe factura respectiv penalitatile sint de 7000 RON suma facturi este de 2800 RON restul sunt cheltuieli de judecată
Am depus contestatie la executare (in termen) intrucit am verificat materialele facturate de societatea furnizoare nu. aveau documentele de calitate si conformitate impuse de legislaţiei respectiv buletine de încercări si documentaţie in limba româna fapt pentru care furnizorul a fost anunţat ,receptia lucrări făcută de către societatea mea nu a fost posibila din cauza lipsei acestor documente ,nici plata lucrărilor nu a fost efectuată
Aceste lucruri le am aflat ulterior după ce am primit somatia de executare ,lucrarea sa făcut la un proiect pe fonduri europene Iar in lipsa acestor documente sa refuzat decontarea lucrărilor
Intrebarea mea este se poate considera ca nu sa îndeplinit procedura citari intrucit nu am primit o somatie de plata
va multumesc
Mircea2003 a scris:
.... Intrebarea mea este se poate considera ca nu sa îndeplinit procedura citari intrucit nu am primit o somatie de plata.

Buna ziua,
Dupa lege, In cadrul contesattie la executare nu se mai pot invoca aparari care tin de fondul titlului executoriu.
Mircea2003 a scris:

Buna
recent am preluat o societate care ulterior am aflat ca avea o factura de 2800ron ne achitată acest lucru lam aflat doarcind era pronuntata o sentinta si am primit somatia de plata de la executor , societatea are sediul la mine acasă dar nu am primit nici o somatie deşi pe sentinta scrie ca am fost citat si exista confirmarea la dosar ,pot sa mai fac ceva suma cerută de executor este de 12000 deşi am citit ca valoarea penalitatilor nu poate depăşi valoarea contractului

Pentru o mai buna intelegere a situatiei puteti sa precizati temeiul legal in baza caruia a fost pronuntata sentinta si data acesteia??
In functie de aceste date...se poate verifica daca mai exista posibilitatea desfiintarii acesteia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog, o solutie!!! alnajar alnajar Buna ziua! Sper din tot sufletul sa ma ajutati si pe mine cu o solutie la urmatoarea ,, problema": In 2004 X si-a facut abonament la Vodafone, abonament ... (vezi toată discuția)
Executare silita camy20 camy20 am primit de la ce de la Ekos o somatie,prin care sunt atentionata ca in termen de o zi o sa fiu executata sillit pt neplata unei datorii le con in val de 300 ... (vezi toată discuția)
Cale de atac posibila pentru incuviintare executare silita asbinvest asbinvest Buna ziua ! SC X sint actionat in judecata de SC Y ca debitor ( X ) in baza citatiei emise de judecatoria Bacau in 30.05.2011 si termen de judecare in ... (vezi toată discuția)