avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate Catalina14

Activitate Catalina14

Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Multumesc!
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Va multumesc foarte mult!
As mai avea o intrebare
Nu mi-am bagat inca dosarul pentru pensie anticipata partial, acuma as avea doar 11 luni pana la pensia limita de varsta . Nu pot astepta pana in septembrie anul viitor, dar as vrea sa stiu daca se poate, care este pentru mine legea cea mai avantajoasa, cea veche sau cea care se va aproba in curand?! Pentru ca daca cea veche e mai buna pentru mine imi depun dosarul saptamana viitoare. Se zvoneste ca dupa noua lege penalizarea ramane definitiva.
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Multumesc pentru raspuns. Dar pe mine ma intereseaza si daca ar fi vreo posibilitate ca penalizarea sa ramana si dupa cele 15 luni, adica la iesirea efectiva la pensie, daca in noua lege se va prevedea ca pentru cei ce ies anticipat penalizarea sa ramana permanenta, Inteleg ca nici o lege nu poate produce efecte retroactiv, dar as vrea o asigurare in plus din partea acelora care au cunostinte juridice
Am 31 de ani si 2 luni stagiu complet de cotizare, 36 de ani vechime si ar trebui sa ies in 1.09.2019 la limita de varsta . Daca ies la pensie anticipat cu 15 luni inainte conform legii in vigoare, adica in 1 iunie 2018, si pe parcurs intervine legea noua a pensiilor, prevederile acesteia se pot aplica retroactiv? Am citit in presa ca e posibil conform proiectului de lege ca penalizarea pe care as primi-o pe cele 15 luni de anticipare sa ramana permanenta . Sau eu voi beneficia de prevederile legii existente pana la aparatia celei noi
In caz ca ma pensionez anticipat , beneficiez de calcularea anilor de facultate ca vechime la calcularea pensiei ?
In caz ca nu , dupa ce implinesc varsta se reconsidera acest fapt si cand dispare penalizarea , acesti ani vor fi asimilati la recalcularea pensiei ?