avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate liviusss

Activitate liviusss

Răspuns la discuția Daune Interese leasing
E clar ca va trebui sa apelez la un avocat daca voi ajunge in instanta cu ei. Cand am dat masina inapoi, ziceau ceva de genul ca ei vor vinde masina, iar daca va mai ramane vreo diferenta de plata intre soldul ramas la data returnarii masinii si pretul cu care o vand ei, vom discuta
Răspuns la discuția Daune Interese leasing
Da, sigur
am dus masina, am facut proces verbal de predare. Ei zic ca in contract exista undeva (si cred ca exista) ceva de daune interese. Asta poate insemna orice. Deci am predat masina, am dus'o de buna voie, adica nici nu am asteptat sa vina ei sa o ia. Iar acum mi'au zis telefonic ca am de platit daune interese reprezentand ratele ramase pana la finalizarea contractului. Mi'au zis ca voi primi si notificare scrisa. Dar nu mi se pare oricum logic, orice ar scrie in contract sa raman si fara banii dati pe avans si pana in momentul rezilierii, sa dau si masina inapoi si sa si paltesc pana la finalul contractului
Am o mare problema. Am avut o masina luata in leasing, dar anul trecut, din cauza problemelor financiare, am dus masina inapoi, s'a reziliat contractul si urma sa achit restantele, respectiv 3 rate neachitate. Acum sunt instiintat de firma de leasing ca am de platit daune interese toate ratele care mai erau de achitat pana la finalizarea contractului, adica vreo 25000 de euro. Adica, platisem avans si 2 ani de rate la masina, mi'au luat si masina inapoi, iar acum trebuie sa platesc si masina integral. Ce se poate face? Am vreo sansa de castig de cauza in instanta?

Va multumesc
Răspuns la discuția Expirare contract de comodat
Multumesc mult de ajutor
Răspuns la discuția Expirare contract de comodat
Va multumesc pentru raspunsuri
Contractul de comodat initial a fost facut de un avocat si legalizat la notar atunci cand a fost facuta firma. Cand am cesionat firma, avocatul care a facut actele de cesiune si s'a ocupat de toate demersurile la Registrul Comertului a facut un act aditional la contractul de comodat prin care se prelungea perioada de comodat cu inca 6 luni de la data cesionarii. In contractul initial de comodat se specifica faptul ca respectivul contract inceteaza in 3 situatii:
-la implinirea termenului prevazut
-prin acordul partilor, la orice data
-in cazul in care comodatarul nu respecta clauzele contractuale, comodantul poate cere rezilierea
Am cesionat o firma cuiva, dar respectivul m'a rugat sa il mai las cateva luni sa aiba sediul social in apartamentul meu. Am facut un act aditional la contractul de comodat prin care prelungeam perioada comodatului cu 6 luni. Au trecut cele 6 luni, dar cel care a preluat firma nu a schimnbat sediul social asa cum promisese. Contractul de comodat a expirat si nu a mai fost prelungit. Ce e de facut in acest caz? Cum il pot forta sa schimbe sediul social. Cu ce ma incurca asta daca vreau sa vand apartamentul?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Sediu social firma
Cred ca cel mai sigur e sa merg la firma de leasing si sa le cer o situatie. Daca mai exista datorii, sa le facem o esalonare pe cateva luni. Probabil ca cea mai sigura varianta e sa apelez la un avocat care sa ma ajute sa fac totul in regula. Si cesionarea firmei si povestea cu leasingul. Daca nu sunt un mare cunoscator in aspectele legislative, ceream si eu parerea aici. Va nultumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Sediu social firma
carmenmur a scris:

mai gandeste.

daca am intrabt, inseamna ca nu stiu
Răspuns la discuția Sediu social firma
maran corina a scris:

Daca pui intrebarea...cunosti si raspunsul...
Acum soc.de leasing cer REACTUALIZAREA bazei de date .
Fa transfer ( preluare) de leasing .

maran corina

pai nu mai am cum
am dus masina inapoi de anul trecut. Contractul s'a reziliat, masina s'a vandut...
Ce pot face?. Nu am primit inca nici o notificare ca as mai avea ceva de plata, dar cine stie? De asta intrebam. Care e limita de timp pentru prescrierea datoriei, in caz ca exista? (nu stiu daca ma fac inteles, pentru ca nu stiu terminologia)... Adica pot avea surpriza ca peste 10 ani sa primesc instiintare ca am de plata nu stiu cat plus o dobanda imensa?
Răspuns la discuția Sediu social firma
Va multumesc pentru sfaturi. Tot legat de asta mai am o intrebare. Am avut in trecut o masina in leasing, dar am dus masina inapoi pentru ca am intarzaiat 3 luni plata ratelor si s'a reziliat contractul. Cei de la leasing mi'au zis ca vor vinde masina si, daca va mai fi vreo diferenta de plata, ma vor anunta in scris. Pana acum nu am primit nimic. Desigur ca i'am zis celui care preia firma de aceasta problema, pentru ca nu am nici un interes sa il pacalesc. El imi cere sa specificam in contractul de cesiune ca imi asum orice litigiu care ar putea veni de la firma de leasing in timp. e in regula sa fac asta? Cat timp de la data anularii contractului de leasing as putea sa ma trezesc cu impuneri de plata de la firma de leasing? Adica timp de cati ani are dreptul firma de leasing sa imi ceara despagubiri? Exista o perioada dupa care pot sta linistit daca nu am mai primit nici o notificare de la ei? Prin absurd, pot sa ma trezesc peste 15 ani ca primesc somatie ca mai am de plata nu stiu cat, eventual si cu dobanzile de rigoare?
Va multumesc si scuze pentru intrebarile poate prostesti pentru cunoscatori? Sau cat ma costa un avocat care sa ma ajute sa rezolv toate problemele in modul cel mai sigur?