avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1729 soluții astăzi
Forum Activitate Doina Tudor

Activitate Doina Tudor

Răspuns la discuția Sporul de vechime

Sunteti foarte amabili si mai ales "rabdatori"cu necajitii care pun o gramada de intrebari si uneori sunt poate chiar plictisitori....
Mi-ati dat curajul de care aveam nevoie pentru aceasta "lupta"si acum chiar sunt hotarata sa fac acest pas.
Multumesc inca o data pentru raspunsurile date, si va doresc Sarbatori fericite cu SANATATE si BUCURII in fiecare zi ! :)
Răspuns la discuția Sporul de vechime
CCM incheiat pe perioada 2007-2010 nu spune NIMIC in legatura cu acest spor pentru vechime in munca.Absolut nimic.Mi s-a raspuns in scris urmatoarele;" pentru perioada 2005-2006 sporul a fost inclus in salariu in conf. cu prevederile legale INCIDENTE respectiv art 40 alin 2 din CCMN pentru 2005-2006,respectiv art 41 alin 2 din CCMN pt anii 2007-2010.Legalitatea includerii sp.de vechime rezulta cu claritate din INTERPRETAREA coroborata cu prevederile pct.1 si 2 al lit.J din contract, precum si legalitatea celorlalte prevederi ale contr. indiv.de munca incheiat intre firma ,si dvs., si a fost consfiintita prin inregistrarea la ITM.Angajatorul si-a achitat integral toate obligatiile (....) financiare si nu va da curs solicitarii dvs.si o va respinge ca fiind profund (atentie!) intemeiata.Chiar asa au scris ca imi resping cererea ca fiind profund intemeiata :D apropos de gura pacatosului....M-am interesat si am aflat ca nu exista nici un act in care sa se hotarasca includerea sporului in salariile angajatilor si ca acum vor sa faca acest lucru (cumva retroactiv) numai ca ce nu stiu ei este ca am si eu un exemplar al CCM 2007-2010.Poate ma sfatuiti cum sa pot demasca un astfel de demers al lor.Este incredibil ce se poate intampla cand este vorba despre bani ! Eu am solicitat sa mi se dea sporul neacordat pentru ultimii 3 ani pentru ca nu pot solicita decat pentru aceasta perioada acest spor insa aceasta firma nu a acordat niciodata acest spor si a facut tot posibilul sa desfiinteze sindicatul care solicita respectarea legilor si in special a CCM la nivel national. Si aceasta actiune i-a costat f mult insa castigul ulterior era incomparabil...Si dupa cum cred ca va este si dvs.foarte clar,acest sindicat ii incurca rau de tot....Acum...fac chiar numai ce vor !
Răspuns la discuția Sporul de vechime
Multumesc tare mult ! Sa va dea Dumnezeu sanatate pentru ca ne " luminati ".
Spuneti-mi va rog daca in situatia in care ii dau in judecata ( pentru ca sunt hotararta acum) pot cere si alte daune (sa le fie invatatura de munca sa se mai gandeasca de acum inainte si la angajatii care lucreaza de-si dau sufletul )
Cum ma sfatuiti ca tare as vrea sa le dau o lectie sa nu-simai bata joc de salariati cum au facut pana acum. Am fost toata viata mea o toleranta,o intelegatoare, am strans din dinti si am plecat capul,ca sa nu raman fara slujba( fiind singura nu-mi puteam permite asta.)
In concluzie, pot cere o suma in plus care sa ma faca (oarecum) sa uit umilinta la care m-au supus de 3 ani incoace sau numai ceea ce nu mi-au acordat conform legii? Va multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Sporul de vechime
O singura intrebare : aveti idee cam cat poate dura un asemenea proces ? (cu aproximatie)
Multumesc !
Răspuns la discuția Sporul de vechime
Multumesc tuturor pentru raspunsuri ! Vroiam sa va spun ca nu exista stipulat in nici un document acest lucru (ca s-ar fi hotarat includerea acestui spor in salariu) Salariile fiind mai mari decat cel minim si mediu pe economie "s-a profitat" ca nimeni nu-l va cere si...nu l-au dat pur si simplu.
In raspunsul pe care l-am primit ar fi fost normal sa mi se spuna (sa se faca trimitere la actul respectiv) dar stiu sigur ca asa stau lucrurile.Cineva din cadrul Departamentului Resurse Umane mi-a spus : daca ne dai in judecata 99% castigi...
Am solicitat sporul pentru vechimea in munca firmei la care lucrez (care este foarte cunoscuta !)
Mi s-a raspuns ca sporul "a fost inclus in salariu" dar acest lucru nu poate fi dovedit .La rubrica spor vechime din contract este tras linie si nu este stipulat "introdus in salariu" si nici in ROI sau CCM pe 2007-2010 nu este trecut acest lucru.La cererea pe care am facut-o in scris, mi s-a raspuns " ...SC...nu va da curs solicitarii dvs.,si o va respinge (atentie !) ca profund intemeiata.(gura pacatosului adevar graieste...)
Va rog sa-mi spuneti daca ii actionez in judecata, am sanse sa castig acest drept ? Ma gandesc la faptul ca firma apeleaza la avocati foarte cunoscuti pe care eu nu-i pot angaja si cum merg lucrurile acum in Romania chiar daca ai dreptate poti pierde un proces...:(
Va multumesc si astept cu mult interes raspunsul dumneavoastra.
Răspuns la discuția Recuperare salariu!
frm a scris:

Buna ziua,

Suntem un numar de 4 persoane care am lucrat timp de 2 luni pentru o firma a carei activitate este presa scrisa. De la inceput, ne-au fost cerute actele necesare pentru contractul ind. de munca, doar ca nu a facut nimic in privinta lor.
Directorul nu vrea sa ne plateasca si nu stim ce putem face in acest caz?
Se poate dovedi ca am lucrat la publicatie, numele nostru este trecut la casuta redactionala si am semnat contracte de parteneriat.
Tin sa mentionez ca firma este inregistrata in alt oras, nu in cel care locuim noi. In eventualitatea in care ne adresam ITM, mergem in orasul nostru sau unde este firma inregistrata?

Multumesc anticipat,
F