avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate denisa 15

Activitate denisa 15

Răspuns la discuția ESTE MOMENTUL UNUI DIVORT?
Va multumesc pentru raspunsuri, dar credeti ca fondurile europene vor privi cu ochi buni, schimbarea actului constitutiv, in mijlocul derularii proiectului? Credeti ca doreste vreunul sa-mi cesioneze mie partile sociale? In cazul sotiei, acel 1% va fi folosit in scop de santaj: "nu-ti semnez hartia daca nu-mi dai cutare lucru..."
Răspuns la discuția PARTAJ AMIABIL SAU PRIN TRIBUNAL?
Va multumesc! Imi doream pe cale amiabila, ca sa evitam nebunia din tribunale, dar se pare ca nu exista alta solutie. In cazul in care mi se acorda o cota parte din firme, cum se face plata? Se stabileste de catre instanta sa mi se acorde in transe sau lasa tot la intelegerea noastra? In rate, eu nu pot realiza nimic si nu mi s-ar parea corect.
Buna ziua! Problema mea este urmatoarea: am in derulare un proiect prin fonduri europene, iar in firma suntem 3 asociati: unul 50%, eu 49%, iar sotia 1%.Administratorul firmei sunt eu, cu drepturi depline si de decizie. Proiectul se afla in faza de inceput, in luna martie urmand a se rambursa transa 1 de bani. Intrebarile mele sunt urmatoarele: in cazul divortului, cum mi-ar putea afecta proiectul? Poate sotia sa ma incurce in derularea lui, avand in vedere ca ea detine 1% din firma? Ar trebui sa astept sa duc proiectul la bun sfarsit si apoi sa divortez? Mentionez ca as dori sa divortez in acest moment, dar ma sperie acest proiect, la care eu tin foarte mult si imi doresc sa se realizeze. Pe asociatul majoritar, nu-l intereseaza acest proiect, numai eu ma ocup de realizarea lui. Ar trebui sa-mi dea o hartie la mana, ca nu-l intereseaza si parafata la notar?
Buna ziua! As dori ca cineva autorizat sa-mi dea un raspuns la problema mea: am convenit cu sotul sa divortam la notar pe cale amiabila, copilul minor ramanand in custodia mea. Numai ca nu ne intelegem asupra partajului. Suntem asociati intr-o firma(50%el, 50%eu), care merge destul de bine, i-am spus ca singura mea pretentie este sa ma ajute sa-mi deschid o alta afacere, din care sa ma pot intretine cu fetita, iar apartamentul si masina i le las lui. Insa sotul spune ca nu poate decat sa-mi dea o suma de 1000 -1200 lei/luna si sa-mi strang eu bani, ca nu are de unde sa-mi dea mai mult, dar in schimb in aprilie, vrea sa inceapa la constructia unei case. Eu stiu ca ar putea sa faca acest efort, dar este clar, ca este rea vointa. Credeti ca daca as cere partaj in instanta as putea obtine mai mult sau plata se va face tot in rate si rezultatul ar fi acelasi? Mentionez ca avem un credit de nevoi personale cu ipoteca pe apartament, pe o perioada de 25 de ani, creditul fiind in derulare de 3 ani, iar banii au fost investiti in firma si a achitat leasing-ul la masina care ii ramane tot lui. De aceea, am decis ca sa ramana el cu ratele la apartament, gandindu-ma ca daca l-am pune in vanzare, nu am reusi decat sa achitam creditul si oricum nu ne-ar ramane nimic de impartit. Mai avem o firma in care suntem asociati, doar noi doi pe acte, dar in realitate mai este si o a treia persoana, numai ca nu figureaza pe acte si sotul spune nici sa nu ma gandesc sa ma ating de acea firma, dar eu chiar sa nu ma aleg cu nimic in urma partajului? Oare in tribunal cum va fi solutionata aceasta problema?
Si daca se ajunge la tribunal, oare avem castig de cauza, din moment ce noi am descoperit acele facturi neinregistrate in luna martie si nu am sesizat politiei, am preferat sa o iertam dc pune banii. Problema este ca sunt si furnizori implicati in povestea asta, care-i aduceau marfa pe persoana fizica, atunci cand eram plecati din localitate.Noi nu ne-am batut niciodata capul cu marfa la negru, am vrut sa fim cinstiti, dar iata ca avea domnisoara grija sa ne bage marfa la negru in magazin.
Buna ziua!
Am nevoie urgenta de ajutor, dar sa va detaliez un pic problema: acum ceva timp, am descoperit ca o angajata de la magazin nu-mi inregistreaza toate facturile in raportul de gestiune.Le pastra intr-o agenda si dupa ce-si scotea banii pe marfa, le arunca.Cand i-am spus, a inceput sa planga ca nu a facut-o intentionat, ca pur si simplu a uitat de ele, ca le-a pus acolo ca avea clienti in magazin si a uitat sa le faca nir. Sotul mai milos din fire, a zis sa-i oprim esalonat banii din salariu, ca are rate, ca plange,....etc. De cate ori cerea o zi libera, ii dadeam voie sa-si faca treaba, fara sa ii oprim ziua din salariu, nici macar nu o inregistram in conta ca zi de concediu.Sotul zicea ca sa fim omenosi, desi mie nu mi se parea corect, pentru ca era bine platita si avea progr. de 8h.Era mai bine platita decat mine care lucram la banca, cu un program de 11h.Dar nu aveam cu cine sa ma inteleg. Intr-o zi, angajata ne cere 3 zile libere, pe motivul ca are o nunta mai pe departe si vine marti la serviciu.I-am dat, dar de data asta am pus-o sa faca cerere de concediu.Miercuri, in cursul zilei, am anuntat-o ca joi facem inventar si surpriza: ii trimite sotului sms ca-i pare rau, dar joi dupa amiaza nu vine la serviciu, ca tb sa stea acasa cu copiii pe care ii are mama sa in plasament, ca mama ei pleaca undeva departe si nu arecu cine sa-i lase.O sun si o intreb ce inseamna dupa amiaza? De la ora 14, ea pleca acasa, in conditiile in care nu avea cine sa stea la vanzare a doua zi.Dar ce m-a enervat cel mai tare este ca ea nu cerea voie, ci anunta ca nu vine. Si i-am zis sa ramana acasa, ca mi se pare ca nu are chef de treaba, la care dansa a zis ca o sa vina cu o cerere, ca vrea sa o dam in somaj.Si eu zic : foarte bine , nu-i nimeni de neinlocuit, stai acasa!
Cand a sunat-o sotul dupa vreo ora ca sa vina sa ne lase cheile si tel de la mag. o scalda, ca ea nu a zis ca pleaca, dar m-a sustinut, fiind si el satul de mutrele ei.
Dupa vreo 3 zile descoperim cum fura gagica: punea preturi mult mai mari pe produse, dar in nir le receptiona bine, apoi au venit clienti ca ei luau pe datorie, dupa care am facut inventarul si avem o gaura de 120 de mil lei vechi.Si astazi apare tipa impreuna cu tac-su ca ea se intoarce la magazin, ca nu avem dreptul sa o dam afara, ca ea nu a furat nimic, ca nu este singura care are cheie de la magazinX-(, ca are si ea niste drepturi.Practic, ea ne acuza pe noi#-o. Intrebarea este: Cum putem scapa de aceasta capusa nerusinata si nerecunoscatoare, fara sa iesim sifonati?