avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate popescu mioara

Activitate popescu mioara

Răspuns la discuția pensie
am 41 de ani(peste 2 luni -42)
Discuție pensie
dupa 19 ani de munca,3ani de concediu fara plata si cu un diagnosticul carcinom cervical invaziv la ce tip de pensie am dreptul?
Răspuns la discuția concediu fara plata
in tr o perioada de 3 ani in Italia,am facut doar un curs ecdl;perioada aceasta este considerata pregatire profesionala?
nu am facut studii cum imi propusesem(in cererea de concediu fara plata)pentru ca m-am imbolnavit.
acolo am avut contract de munca pe o perioada de 2 ani,de fapt nu am lucrat continuu aceasta perioada dar am platit impozitele catre statul italian pentru a beneficia de asistenta sanitara.atat stiam la vremea respectiva.
:closedtopic: exista o situatie in care concediul fara plata poate fi considerat vechime in munca?
am 41 ani,sunt angajata invatatoare ,19 ani vechime,am fost plecata in italia unde am fost diagnosticata cu tumoare maligna#-o la colul uterin,m am operat acolo iar acum m am intors in invatamant.as dori sa stiu daca documentele aduse din italia referitoare la boala sunt echivalate aici la noi si daca pot iesi la pensie ..in ce conditii,cum este calculata pensia.
va multumesc