Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

:closedtopic: exista o situatie in care concediul fara plata poate fi considerat vechime in munca?
Codiul Muncii
Art. 149. - (1) Salariaţii au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională.
(2) Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată.
Art. 153. - Durata concediului pentru formare profesională nu poate fi dedusă din durata concediului de odihnă anual şi este asimilată unei perioade de muncă efectivă în ceea ce priveşte drepturile cuvenite salariatului, altele decât salariul.
in tr o perioada de 3 ani in Italia,am facut doar un curs ecdl;perioada aceasta este considerata pregatire profesionala?
nu am facut studii cum imi propusesem(in cererea de concediu fara plata)pentru ca m-am imbolnavit.
acolo am avut contract de munca pe o perioada de 2 ani,de fapt nu am lucrat continuu aceasta perioada dar am platit impozitele catre statul italian pentru a beneficia de asistenta sanitara.atat stiam la vremea respectiva.
Nu ne referim la trecut ci ne referim la prezent si viitor.

Formarea profesionala inseamna ca dvs. urmati un curs de pregatire profesionala prin care capatati cunostinte si abilitati noi necesare desfasurarii activitatii.