avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate dezuku

Activitate dezuku

aceea scrisoare care se trimite prin posta recomandata trebuie sau nu semnata?
am inteles ca daca nu o va semna se va face o comisie in cadrul companiei impreuna cu angajatul si angajatorul (dir gen, administrator, dir hr etc...)in care este intrebat de ce nu se poate ajunge la o intelegere cu privire la incetarea contractului de munca pe cale amiabila.
Mai nou nici macar nu are voie sa luxcreze la servici deoarece nu i sa-u mai dat nici un fel de sarcini de efectuat,cu toate ca ceilalti colegi au fiecare cite ceva de lucru...
chiar daca te muta de la o companie la alta?adica stai 3 luni la o companie iar dupa 3 luni lucrezi tot ptr aceeasi companie dar sub alta denumire ( si te tot muta asa un an si ceva?-te plimba de la o firma la alta cind de fapt e accelasi angajator....
Buna seara tuturor !
Intrebare:Daca am semnat un contract de munca pe perioada determinatam care expira in 5 zile, am dreptul la somaj sau nu?

multumesc
yupiii .multu mult am sa il pun sa citeasca de o mie de ori contractul.are voie sa ia un avocat cu el cind semneaza toate astea?
dar ei au dreptul sa ii refuze zilele pe care le mai are de luat de concediu?
deci el are cerere depusa de ceva timp, astazi ar fi trebuit sa fie in concediu iar lui i sa spus ca nu poate sa plece ca daca pleaca vor motiva cu parasirea locului de munca...
deci daca are cerere depusa angajatorul are dreptul sa ii respinga cererea sau nu ?
ptr ca scris nu i-au dat nici un raspuns cu privire la acest lucru (nici ca e in concediu nici ca nu ar fi ) si el sta totusi la sediul firmei...cu toate ca ar putea fi in concediu
Acum mai nou i sa spus sotului meu ca i se va desfinta postul cu ajutorul unui artificiu.Si-a facut o cerere de concediu de odihna ptr restul zilelor la care ar mai fi avut dreptul, i sa spus ca va primi un raspuns luni dimineata daca i se va aproba sau nu, iar astazi dimi i sa spus ca i sa desfintat postul si ca trebuie sa semneze ptr asta.
Sa dus la sediul central sa stea de vorba cu administratorul companiei si sa ii spuna ca nu este normal sa isi faca cerere de concediu (ptr ca este dreptul lui) si sa i se spuna :" ti-ai luat concediu definitiv".
Intrebarea mea este :in cazul in care i se desfinteaza acest post cum spun ei, sotul meu trebuie sau nu sa semneze..?

va multumesc mult (ptr ca existati si ne ajutati) :)
Multu mul,dar cum pot demostra acest lucru...ca ma obliga sa imi fac un abonament de internet la compania lor?am inteles ca managerii ar fi primit un mail in care ar fi scris administratorul companiei ca toti cei care nu vor semna contractul vor fi dati afara.Sotul meu impreuna cu soferul vor fi dati afara maine dimineata.Li sa spus ca sunt convocati la HR, si vreau sa stiu ce probe pot aduna ptr ITM ca sa pot inainta un dosar in instanta.

Multu !
Buna-sera ,
am si eu o intrebare de altfel se pare ca aceasta intrebare din pacate am mai auzit-o si la alte persoane.
Ce se intimpla in cazul in care angajatorul te obliga sa demisionezi?
este un lucru legal ?din cite am auzit eu am inteles ca nu se poate da afara fara argumente solide.
Speta: sotul meu a fost obligat sa semneze un contract de furnizare servicii pe care el nu si-l doreste (presupun ca e normal sa fac ce vreau cu banii mei nu sa fiu obligata sa cumpar serviciile care imi sunt oferite de angajator) si pentru ca nu am vrut sa semnez ca sunt de acord cu plata lunara a unui servici de internet i sa comunicat ca maine va fi convocat la HR ptr incheierea contractului de munca printr-un artificiu care contine desfintarea postului de munca.Cu precizarea ca aceasta functie este detinuta de marea majoritatea a angajatilor acestei companii.
Oare vor fi dat toti afara..?


ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

va multumesc!