Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Avem dreptul la somaj in cazul in care am semnat un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Avem dreptul la somaj in cazul in care am semnat un contract de munca pe perioada determinata?

Buna seara tuturor !
Intrebare:Daca am semnat un contract de munca pe perioada determinatam care expira in 5 zile, am dreptul la somaj sau nu?

multumesc
Daca aveti 12 luni lucrate cu 8 ore pe zi in ultimele 24 , da , aveti dreptul la ajutor de somaj .
chiar daca te muta de la o companie la alta?adica stai 3 luni la o companie iar dupa 3 luni lucrezi tot ptr aceeasi companie dar sub alta denumire ( si te tot muta asa un an si ceva?-te plimba de la o firma la alta cind de fapt e accelasi angajator....
Nu conteaza daca cele 12 luni sunt facute la acelasi angajator , ca sa luati ajutor de somaj , CIM nu trebuie sa incetete datorita unor motive inputabile angajatului .

Daca expira in 5 zile , cu atat mai bine .
Chiar si asa.
dezuku a scris:

chiar daca te muta de la o companie la alta?adica stai 3 luni la o companie iar dupa 3 luni lucrezi tot ptr aceeasi companie dar sub alta denumire ( si te tot muta asa un an si ceva?-te plimba de la o firma la alta cind de fapt e accelasi angajator....

chiar si asa aveti dreptul la somaj ... trebuie doar sa aveti cate o adeverinta completa pt fiecare loc de munca