avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Avem dreptul la somaj in cazul in care am semnat un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Avem dreptul la somaj in cazul in care am semnat un contract de munca pe perioada determinata?

Buna seara tuturor !
Intrebare:Daca am semnat un contract de munca pe perioada determinatam care expira in 5 zile, am dreptul la somaj sau nu?

multumesc
Cel mai recent răspuns: new_2009 , utilizator 09:16, 15 Decembrie 2009
Daca aveti 12 luni lucrate cu 8 ore pe zi in ultimele 24 , da , aveti dreptul la ajutor de somaj .
chiar daca te muta de la o companie la alta?adica stai 3 luni la o companie iar dupa 3 luni lucrezi tot ptr aceeasi companie dar sub alta denumire ( si te tot muta asa un an si ceva?-te plimba de la o firma la alta cind de fapt e accelasi angajator....
Nu conteaza daca cele 12 luni sunt facute la acelasi angajator , ca sa luati ajutor de somaj , CIM nu trebuie sa incetete datorita unor motive inputabile angajatului .

Daca expira in 5 zile , cu atat mai bine .
Chiar si asa.
dezuku a scris:

chiar daca te muta de la o companie la alta?adica stai 3 luni la o companie iar dupa 3 luni lucrezi tot ptr aceeasi companie dar sub alta denumire ( si te tot muta asa un an si ceva?-te plimba de la o firma la alta cind de fapt e accelasi angajator....


chiar si asa aveti dreptul la somaj ... trebuie doar sa aveti cate o adeverinta completa pt fiecare loc de munca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indeplinesc conditiile pentru a beneficia de concediu pentru cresterea copilului? copsy copsy buna ziua, as dori si eu un raspuns la urmatoarea intrebare. sunt angajata cu contract pe periodata determinata si imi expira in data de 16 dec, am terminat ... (vezi toată discuția)
Contract perioada determinata camieudaria camieudaria intrebarea mea este urmatoarea ca si angajator , daca am un angajat cu contr pe per det , daca nu mai vreau sa-i prelungesc contr de munca sunt obligat sa-i ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa demisie Mihalciuc Mihalciuc Buna ziua! Va rog sa ma informati daca la data de 20 noiembrie 2013 mi-am dat demisia de buna voie de la o companie unde am lucrat consecutiv 4 ani de zile ... (vezi toată discuția)