avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate corneliu77

Activitate corneliu77

elga50 a scris:

Pe mine m-ar interesa de ce aveti parerea ca aceasta asociatie este ilegala?
Din ce povestiti in 1998 s-a constituit o asociatie prin fuzionarea a doua blocuri. A fost adunare generala, probabil s-a si reconvocat, s-a intocmit un PV si a functionat asa pana in 2003 cand au autentificat la notar statutul, acordul de asociere si PV de constituire a asociatiei. Deci in acest moment au obtinut si personalitate juridica.
....................
Cum ati ajuns la ideea ca sunteti furati? Si care sunt acele mijloace specifice ale securistului care face asta?
D-na elga50 care acord?........ daca proprietarii nu au semnat, de unde sa'l scoata asociatia? Multumesc.
Am dosarul in copie deschis si reusind sa descoper un cod, "metode specifice" am "interceptat " indicatiile atit catre Directorii de utilitati cit si cu Judecatoria( persoana nu ma refer la institutia in totalitate ) si Parchetul (idem). Vreau si imi doresc sa cred ca, art .6 din LEGEA FUNDAMENTALA se aplica tuturor celor vinovati............P.S ex: catre un Director ..(.in traducerea mea .)....daca nu ma acoperi si eu pot sa ma "leg" de faptul ca agentul termic nu avea temperatura optima......etc Multumesc pt. rabdarea de a citi topicul
Buna seara tuturor, voi incerca sa raspund la intrebari .1 Corect ce ati sesizat D-voastra pina in acest moment dar, Asociatia are statut juridic abia din 2003,totusi ea a functionat din 1998 incasind bani de la proprietari pt. SALARII si CHIRIE SPATIU (nu trebuia sa faca acest lucru deoarece avea locatia intro camera de la Directia de Servicii Publice pe care o deservea) D.S.P-ul furniza caldura, apa rece ...etc. Va intreb eu, de ce sa plateasca acei proprietari care lucrau in D.S.P. chirie si salarii daca li se opreau sumele utilitatilor pe statul de plata??? ASOCIATIA are un contract de inchiriere a unui spatiu din 01.II.2009(pina atunci a fost simbolica ). 2 Salariile se puteau "imputa" proprietarilor doar din anul 2003, odata cu dobindirea de personalitate juridica (de atunci apar la I T M cu contracte de munca d-na "Administrator" si contract de mandat d-nul "Presedinte")3.De ce nu a sesizat nimeni? Sunt doar trei proprietari din blocurile "asociate" care lucrau in D S P, doi aveau fctii. de conducere si nu-si permiteau cei de la Asociatie sa le ceara bani pt. ca stiau "legalitatea" ei.Cel de al III lea, (tatal meu), dupa scindarea D S P -ului in mai multe regii, si'a platit utilitatile acolo unde au ajuns (respectiv apa rece , apa calda si caldura la A.C.E.T. si deseurile menajere la regia care avea in profil acest lucru). Cred ca am fost explicit (singura problema a ramas salariile si chiria neicasate de ASOCIATIE) :)...........................Acum voi explica si partea aceasta: Asociatia a tot contabilizat "banii" tatalui meu si a tot incercat sa'l determine prin procese sa plateasca(aici intervin institutiile administratiei).La primul dosar din 1999 (intentat ) Asociatia a "cistigat" dar Directorul din D.S.P. i'a oprit din salariu pe statul de plata doar ce trebuia, NU si "banii pt.cei 2 administrator si presedinte)Al 2lea dosar dat in "justitie" insuma cheltuielile nerecuperate :) + cele acumulate pina in XII.2006 (tot salarii si chirie....:) )insumind 400 ron. Instanta a hotarit ca trebuie sa plateasca acesti bani dar i'au fost opriti dupa 22 de luni( cu ajutorul Executorului Judecatoresc ) pe cuponul de pensie in 2 transe . Incepind cu acest moment, tatal meu a inaintat la procuratura, cerere pt. anchetarea celor 2. Incepe urmarirea penala dar se soldeaza cu un N U P ( D-na procuror a dat acest verdict dupa care a iesit in pensie).Nemultumit se adreseaza D-nei prim procuror de la instanta Judeteana care trimite spre reexaminare la parchetul de pe linga Judecatoria Municipiului nostru care trimite la instanta dosarul.( este in pronuntare ). Se va solda cu NUP deoarece acelasi Domn judecator care s'a pronuntat in cazul civil este "desemnat" si pt. dosarul penal (zic eu ca trebuia cf.art 47, 48 lit.d) C p p sa se abtina :) )Am vrut sa uzam de articolul 51 cpp dar "aparatorul" nostru a zis sa nu o facem ca rupe contractul cu noi si sa ne reprezentam singuri deoarece il suparam pe Domnul judecator :)....
Multumesc, o seara placuta.
D-lor, ca sa scurtez povestea. 1 Exista o Asociatie din 1998 care funcioneaza ilegal, cu complicitatea autoritatilor. 2 Sunt implicati sefi ai Directiei de servicii publice. 3 Sesizarile adresate forurilor abilitate, in a constata si rezolva situatia, au ramas fara finalitate. 4. Asociatia este condusa de un fost securist care prin amenintari si alte mijloace specifice a perpetuat furtul banilor din buzunarele PROPRIETARILOR.
P.S Am un dosar complect care demonstreaza aceste acuzatii, dar fiind implicati membri ai autoritatilor locale nu poate fi finalizat in justitie( implicata deasemenea).......Ce cale de atac mai pot folosi??? Cum pot ajunge la Parchetul anticoruptie??? Sa fac dosarul public prin mijloace mass media??
corneliu77 a scris:

legally a scris:

Intre cauza civila despre care spuneti ca a fost judecata tot de judecatorul care urmeaza sa judece si maine, are vreo legatura cu dosarul penal in care sunteti parte si care va fi judecat de acest judecator?

Sentinta care o fost pronuntata in 2007 este data de acelasi judecator care trebuie sa se pronunte maine
P.S. sunt implicati Administratorul si Presedintele Asociatiei de locat. care m'a dat in judecata in civilul din 2007
legally a scris:

Intre cauza civila despre care spuneti ca a fost judecata tot de judecatorul care urmeaza sa judece si maine, are vreo legatura cu dosarul penal in care sunteti parte si care va fi judecat de acest judecator?

Sentinta care o fost pronuntata in 2007 este data de acelasi judecator care trebuie sa se pronunte maine
MIHAI GRIGORE a scris:

Sfatul meu este sa faceti cerere de recuzare a judecatorului pentru incompatibilitate!B-)
Succes!
Multumesc pt.sfat ,dar locuiesc intrun Municipiu mititel. Corb la corb nu'si scoate ochii
Mii de multumiri......Cum trebuie sa procedez daca doresc sa se ancheteze cazul de catre un procuror anticoruptie? P.S. nu am doar dubii, chiar exista certitudinea ca acest dosar este fabricat
Stimati "forumisti" cum este posibila aceasta situatie??? Am fost judecat de un jud. intrun dosar civil in 2007 iar maine in penal in sunt judecat de acelasi judecator!art47.interzice acest lucru. Va rog sa ma sfatuiti....P.S Am inteles ca la dosare penale trebuie sa fie in sala si un procuror .......il informez despre situatie??? Multumesc