avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1107 soluții astăzi
Forum Activitate dynno

Activitate dynno

Multumesc pt raspuns, dar as avea o nelamurire....

Venitul din arenda nu e similar unui venit din inchiriere (practic inchiriez un teren unei alte persoane)? Nu cred ca este asimilat veniturilor agricole care se iau in calculul indemnizatiei.

Cf. codului fiscal, art.71: Veniturile din activitati agricole sunt venituri din urmatoarele activitati:
a) cultivarea si valorificarea florilor, legumelor si zarzavaturilor, in sere si solarii special destinate acestor scopuri si/sau in sistem irigat;
b) cultivarea si valorificarea arbustilor, plantelor decorative si ciupercilor;
c) exploatarea pepinierelor viticole si pomicole si altele asemenea.
d) valorificarea produselor agricole obtinute dupa recoltare, in stare naturala, de pe terenurile agricole proprietate privata sau luate in arenda,catre unitati specializate pentru colectare, unitati de procesare industriala sau catre alte unitati, pentru utilizare ca atare, incepand cu data de 1 ianuarie 2008.

Buna ziua,


Pe perioada concediului de crestere de a copilului pot obtine venituri din inchiriere sau din arenda? Mentionez ca activitatea PFA va fi suspendata.

Multumesc.
Buna ziua,


Sunt PFA si in jurul datei de 1 mai 2010 (probabil) voi intra in concediu de maternitate. Incerc sa ma informez din timp despre conditiile si modul de calcul a sumei la care voi avea dreptul pe durata concediului de maternitate si a concediului de crestere a copilului. Din pacate, reprezentantii institutiilor statului ofera informatii uneori contradictorii si incomplete, asa incat am ramas cu unele nelamuriri.

Despre concediul de maternitate:
1. Dosarul pt concediul de maternitate (cele 126 zile) se depune la Casa de sanatate. Ca sa am dreptul la concediu de maternitate trebuie platesc 5,5% si 0,85% la venitul din decizia de impunere. Este corect?
2. Are importanta ca 0,85% ii platesc de o luna si intentionez sa intru in concediu de maternitate cu 1 mai 2010? Suma la care voi avea dreptul este influentata de acest aspect?
3. Concediul de maternitate va fi 85% din media veniturilor lunare pe ultimele 6 luni conform deciziei de impunere?

Despre concediul de crestere al copilului (cel de 2 ani):
4. Unde se depune dosarul pt concediul de crestere al copilului (sau altfel spus, care este instutia care gestioneaza aceste concedii)?
5. Concediul de crestere al copilului va fi 85% din media veniturilor lunare pe ultimele 12 luni conform deciziei de impunere?
6. Cei de la finante au spus ca trebuie sa-mi suspend activitatea pfa-ul de la registrul comertului si voi depune din nou declaratia 220 completata cu venitul efectiv realizat la data intrarii in concediu pt a se face regularizarea la zi. Este corect?
7. Contributia la pensii are vreo legatura cu stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului? Contributia la pensie o platesc la valoarea minima deocamdata si as vrea sa stiu daca e cazul sa o maresc in caz ca influenteaza cumva valoarea indemnizatiei.


Multumesc.