avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1000 soluții astăzi
Forum Activitate timi61

Activitate timi61

Deoarece acest subiect nu a mai fost dezbatut de ceva timp, as dori sa stiu daca noile modificari ale legii au schimbat ceva referitor la plata CASS . Am un contact individual de munca pentru care virez Cass dar si un cabinet individual de psihologie . Platesc si pentru acesta Cass. Care sunt normele legale actuale? S-a schimbat ceva dupa 1.07.1012?
Multumesc si eu pentru raspuns. Desi nu-mi convine , recunosc ca eu sunt dintre cei corecti, adica, pe romaneste" fraieri". Am investit anul acesta in izolatia apartamentului vreo 4000 ron ca sa fac economie iarna la caldura,iar altii" se descurca" " Daca legea permite..."asa mi s-a raspuns. :((Ar fi normal sa nu se permita trecerea la pausal fara consimtamantul asociatiei. Adica se cere acordul vecinilor daca vrei sa iti pui centrala, dar daca te incalzesti pe spatele lor nu .

"Se aduna toate consumurile exprimate in unitati echivalente de la toti cei care au repartitoare. Celor care nu au repartitoare li se repartizeaza din oficiu corespondentul maximului inregistrat la un apartament similar la care se adauga 10%." Chestia asta chiar nu o inteleg. La noi in bloc toti avem repartitoare. Fara a intra in amanunte , va spun ca suntem doar 6 apartamente care platesc la caldura. Problema apare acum: din cei 6, 2 au renuntat la a da consumul de pe repartitoare, preferand sa fie trecuti la pausal. Ceilalti , desi tin caloriferele mai mult inchise , platesc mai mult acum ,deoarece valoarea unitatii a crescut gratie celor 2 vecini care le tin la maxim , stiind ca nu vor plati decat cu 10% mai mult decat ....unul care face economie.E corect modul de calcul?


Răspuns la discuția art.10 legea 329/2009
Intre timp a aparut "NOTA" MECI cu nr.13677/20.11.2009 ce prevede o alta punere in aplicare a art 10 din Legea 329/2009. In ea se stipuleaza ca zile libere 30 nov si 14-18 dec., date ce incalca legea deoarece se prevad 5 zile pe luna dec.si, culmea obrazniciei, se cere recuperarea materiei. Intrebarea mea: este corect ca retinerea de 15.5% din luna noiembrie sa se aplice pe toata luna desi legea a intrat in vigoare pe 12 nov.? Oare nu din acelasi motiv s-a renuntat la retinerea din luna octombrie?