avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate matei.l

Activitate matei.l

Discuție CCC dupa CCC
buna ziua,

Va supun atentiei urmatoarea situatie spre a gasi un raspuns de la domniile dumneavoastra.

Sotia mea (in ccc acum ) a fost concediata (angajator in procedura de insolventa) la o luna dupa nasterea copilului .
La acea data ea era in concediu medical de lauzie si a fost preluata in plata de fortele de munca.
Acum este gravida din nou si ar trebui sa nasca putin dupa ce primul copil implineste 2 ani.

Problema este ca eu ar trebui sa intru o luna in ccc (momentan nu lucrez) si asta ar insemna ca ea ar trbui sa se intoaraca la munca cam cu 2 luni inainte sa nasca.

Intrebarea este daca poate beneficia de concediul medical de sarcina si lauzie fiind in ccc si fiind concediata .(daca da care ar fi procedura? )
Sau poate intra in somaj cele 2 luni inaintea nasterii celui de-al 2-lea copil.

Sper ca am expus problema astfel incat sa fie clara si sa pot primi un raspuns din partea dvs.

Cu multumiri,
Matei L.
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea speta:

Sunt administratorul unei societati care se ocupa cu crearea de materiale publicitare (bosuri, pliante, afise, bannere, etc. )

Ceea ce facem noi in fapt sunt servicii de creatie grafica a materialelor respective pe care le tiparim apoi la teriti si oferim clientilor un produs.

Obiectul principal de activitate al societatii (care este si autorizat ) este 7311- activitati ale agentiilor de publicitate
In descrierea acestei activitati nu se reflecta exact ceea ce facem, asa ca pe langa asta am mai autorizat si 5819-alte activitati de editare 7410 activitati de design specializat.
Problema este ca pentru a furniza clientului produsul final, care pot fi diverse materiale tiparite sau chiar obiecte personalizate, am nevoie de alte servicii pe care le subcontractez le terti (tiparire, cumparare obiecte si personalizare), servicii care presupun alte activitati cf. Caen, precum tiparire, comert etc
Intrebarea este daca societatea trebuie sa se autorizeze si pentru aceste activitati pe care noi le subcontractam (mentionez ca in contracte se specifica ca noi livram produsele tiparite)

In speranta ca am fost suficient de explicit,
Va multumesc
buna ziua,

Am urmatoarea situatie.

am un studio foto unde as vrea sa desfasor un training de fotografie.

aceasta nu este activitatea primcipala, inscrierile vor avea loc de max 3 ori pe an pentru 30-40 de persoane.

am citit ca pentru a presta servicii catra populatie trebuie sa ma dotez cu casa de marcat.

exista vreo posibilitate sa incasez fara a cumpara casa de marcat.
plata prin banca sau factura de avans sau plata in rate?


precizez ca ca am contract cu fiecare cursant

multumesc
Răspuns la discuția cursuri fara acreditare
pentru cazacioc,

pentru ca ma adresez unei categorii care vrea sa faca asta din pasiune si nu au nevoie de diploma
buna ziua,
am un SRL sub care as vrea sa desfasor cursuri de fotografie .
in prima instanta nu as vrea sa ma acreditez (sa eliberez certificat min ed ).
puteti sa-mi spuneti care ar fi criteriile care ar trebui sa le indeplininesc pentru a face acest lucru.

mentionez ca
1.in AC si extrasul de registru urmatoarele coduri

8551-invatamant in domeniul sportiv si recreational
8552-inv. in domeniul cultural
8553-alte forme de invatamant

2. am o persoana care atestat de fotograf careia urmeaza sa ii fac un conventie civila de prestari serv pt 1 ora pe zi, 3 zile pe sapt

va multumesc