avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters11386

Activitate ContSters11386

Buna ziua, va rog sa-mi dati un sfat. Am divortat in decembrie 2005 de comun acord cu tranzactie. In Hotararea Judecatoreasca se specifica faptul ca apartamentul si bunurile din el imi raman mie, iar fostului sot trebuie ca in decurs de 2 luni de la vanzare sa-i dau o suma de bani. Vanzarea nu s-a facut nici pana azi, banii nu am avut de unde sa-i dau, in schimb fostul sot locuieste in continuare intr-o camera, contribuind la cheltuielile casei. Acum as vrea sa inchei acesta situatie care a devenit insuportabila, sa vand casa si sa-i dau partea de bani. Daca nu am respectat Hotararea si nu i-am dat banii ce poate sa-mi faca? La ce trebuie sa ma astept tinand cont ca va face tot posibilul sa ma faca sa pierd cat mai mult. Pot incepe demersurile de vanzare daca nu i-am dat banii atata timp? Va multumesc.
Răspuns la discuția asociat unic-angajat
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Asa voi face si sper sa fie totul bine de data asta.
Răspuns la discuția asociat unic-angajat
Ma confrunt cu acceasi problema. Sunt asociat unic si administrator unic. Pana acum 2 ani am fost 2 asociati, apoi am ramas doar eu, astfel incat a trebuit sa renunt la contractul individual cu ITM. Dupa legea aparuta anul trecut am incercat sa inchei un alt contracct de munca cu ITM, dar mi s-a spus ca este valabil doar daca sunt 2 asociati sau 2 administratori, altfel este exclus. Sfatuiti-ma, va rog, cum sa fac. Sa insist la ITM conform celor spuse si de dvs. ca legea permite asociatului si administatorul unic sa aiba contract de munca (pe post de inginer sau administrator) - sau sa-mi iau gandul de la solutia asta, desi alta nu am - nici asociat nici alt administrator?