avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1607 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters114196

Activitate ContSters114196

nulitatea absoluta nu ar fi in cazul domiciliului ci in cazul nementionarii datelor din pasaport?
Multumesc mult pentru raspuns, dar in cazul in care mi se va constata o nulitate relativa aceasta ce inseamna? Cum afecteaza amenda sau suspendarea permisului?
Buna ziua,
As avea nevoie de un raspuns din partea dumneavostra.
Acum 4 zile mi-a fost suspendat permisul pentru ca am depasit viteza legala, dar mi s-a gresit domiciliul/ resedinta. Eu am domiciliul in Los Angeles iar ei mi-au trecut ca domiciliu Sanicolau Mare. De asemenea nu imi este mentionat in procesul -verbal nici seria si numarul pasaportului, asa cum prevede legea.
Credeti ca acestea sunt motive de plangere?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Proces verbal
mai am vreo sansa daca in prima instanta mi s-a respins contestatia pe motiv ca am intrat pe un drum cu prioritate si ca nu am avut nici un temei legal pt a face contestatie.
lucrurile s-au petrecut astfel: de pe un drum fara prioritate am intrat pe o strada cu prioritate, cu sens unic din partea stanga pana la mijlocul soselei, care era despartita de cealalta parte a soselei de linii de tramvai, sosea care continua cu o a doua parte sens unic de la dreapta spre stanga. pentru ca in partea stanga nu venea nici o masina am inaintat ajungand pe liniile de tramvai, unde m-am oprit. pentru ca tramvaiul s-a oprit in statie, la 2m de locul unde m-am oprit, statia fiind fara refugiu pentru pietoni, s-au deschis usile tramvaiului iar calatorii au traversat soseaua pe trecerea de pietoni. am considerat ca devreme ce calatorii in masa traversau partea soselei cu prioritate, pe trecere de pietoni, pot sa traversez si eu paralel cu ei. din pacate un tir nu a redus viteza de la 50 la 30 conform indicatoarelor, nu a oprit nici la trecerea de pietoni ca acestia sa traverseze, petonii fiind nevoiti sa alerge si sa se fereasca care cum a putut si pentru ca eu inaintasem m-a acrosat in partea fata dreapta a masinii.
instanta a argumentat ca eu nu trebuia sa ma aflu pe acel drum cu prioritate si ca trebuia sa las camionul sa treaca.
fata de felul cum sau petrecut lucrurile considerati ca mai pot scrie ceva in motivele de recurs pe care l-am declarat in termen, dar inca nu am scris motivele?
Discuție Proces verbal
Cum poate fi atacat un proces verbal legal dar neadevarat? cu ce probe si in ce temei legal?
Discuție Reabilitare
Buna ziua,
As avea o intrebare. In cazul primirii unei pedepse de 1 an inchisoare in concurs cu una de 2 ani inchisoare, dar ambele suspendate conditionat la 2 ani fiecare, ce fel de reabilitare opereaza?
Daca este cea de drept,conform art. 86 C.P., dar dupa trecerea celor 4 ani cazierul nu este curat, ce demersuri trebuiesc urmate?
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
Octavia Moisil