avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan.C

Activitate Bogdan.C

Imi voi desfasura activitatea la sediul clientului.

Firma care-mi infiinteaza PFA-ul mi-a dat acordul si a zis ca e obligatoriu chiar daca la sediul social nu am activitate (este completat "FARA ACTIVITATE" inclusiv pe acel formular).
Probleme cu venicii nu am avut, mi-au semnat imediat si chiar mi-au urat succes, in schimb administratorul, acest zeu modern al blocului, vrea sa-i semnez o foaie cum ca iau la intretinere inca 2 persoane in plus. Nu mi-a aratat nici o hotarare a Adunarii Generale, nimic, doar o foaie cu un print de pe un forum in care a subliniat niste lucruri irelevante.

Eu am inteles ca atat timp ca nu exista o hotarare a Adunarii Generale nu poate sa imi ceara nimic contra semnaturii si stampilei pe acea foaie. Practic e o formalitate, el tine cont de faptul ca vecinii au semnat. Am inteles ca si in situatia in care ar exista o hotarare a Adunarii Generale, acesta ar fi un contract de prestari servicii, iar asociatia mi-ar da o chitanta separata pentru suma respectiva. El in schimb, probabil vrea sa-si majoreze salariul, ca alta logica nu vad in spatele cererii lui.

Puteti sa-mi spuneti daca as putea sa fac undeva o reclamatie pentru abuz in serviciu? Mie sincer asta mi se pare ca se intampla, in conditiile in care vecinii au fost de acord.
Buna ziua,

Am si eu o mare problema si nu stiu cum sa procedez mai departe. Vreau sa-mi fac un PFA si am demarat procedura cu o firma specializata in infiintarea de PFA. Mai trebuie sa procur acordul vecinilor/asociatiei de proprietari, insa administratorul blocului nu vrea sa-mi semneze modelul de acord (desi este trecut pe acel model ca PFA-ul nu va avea activitate la sediu).

Sustine (cu un print de pe un forum) ca daca vreau sa-mi semneze trebuie sa fiu de acord sa pun la intretinere intre 2 si 5 persoane in plus. As fi inteles asta daca aveam activitate la sediu, sau un SRL cu activitate la sediu, dar tinand cont ca e vorba doar de un sediu social si nimic mai mult, nu inteleg de ce vrea sa-mi puna bete in roate.

Printre altele, nu mi-a aratat vreo hartie din care sa reiasa ca e o hotarare a Adunarii Generale sau ceva de genul asta, doar 2 foi printate de pe un forum de pe internet. De asemenea, spune ca nu-mi poate da chitanta separata pentru suma respectiva.

Sunt intr-o situatie foarte delicata, trebuie sa-mi primesc salariul pe PFA si in ultimele luni lucrez fara sa primesc vreun ban, tocmai din aceasta cauza.

Pot face o sesizare undeva? Cum pot sa-l conving pe acest bagator de seama care se cheama administrator sa-mi acorde dreptul sa lucrez si sa-mi iau banii pe munca mea?
Nu as fi asa de sigur. Banca la care am eu cont imi ofera toate serviciile pe care le-as putea cere de la o banca. Are destul de multe ATM-uri si serviciile sunt impecabile.
Daca dvs. considerati ca e reclama, puteti sterge numele bancilor. Dar sincer, sa fiu obligat sa-mi fac cont la o banca de mana a 10a cum este Alpha Bank in detrimentul ING, imi pare rau, dar numai progres nu se numeste pentru ca ar trebui sa-mi transfer totul mai departe spre ING pentru a beneficia de internet banking, direct debit si alte functionalitati pe care le folosesc luna de luna. In plus ar insemna o pierdere de timp pt mine personal si o intarziere mai mare la salariu data de faptul ca firma face OP catre contul meu din Alpha bank si eu ma duc si fac OP catre ING.

Deci sa inteleg ca nu e nici o lege care sa fie favorabila nicuneia dintre parti. Dar exista vreo lege care sa-i oblige sa ma plateasca cash si nu sa-mi forteze mana sa-mi deschid cont la banca agreeata de ei?
Buna ziua,

Firma la care lucrez s-a gandit de curand sa ne forteze sa ne facem carduri la banca unde are deschis contul si persoana juridica, in detrimentul conturilor proprii la bancile agreeate de noi. Exista vreo reglementare legala pentru una din parti (firma si/sau angajatii) in care se stipuleaza ca putem fi fortati sa acceptam ca unica metoda de plata contul bancar la banca agreeata de firma? Sau noi ca angajati putem refuza aceste conturi si le putem pastra in continuare pe cele de la bancile agreeate de noi?

Multumesc!