avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate sensoaltec

Activitate sensoaltec

Am nevoie de un sfat : s-a luat un credit de aproximativ 10 000 de euro pentru o masina pe o durata de 8 ani cu o rata lunara de 800 de roni. Timp de un an s-au achitat ratele, dar din anumite motive s-a ajuns la imposibilitatea efectuarii platii. Proprietarul doreste sa-si inchida creditul prin returnarea masinii. Exista posibilitatea unor astfel de operatiuni sau lichidarea creditului nu se poate efectua prin returnarea masinii, existand anumite obligatii, o rata mai mica, o eventuala diferenta de plata din partea celui care a facut creditul? Ce se intampla cu girantul creditului in situatia de fata?
Buna,

Anul trecut am primit o amenda de la jandarmerie, nu am platit-o, am contestat-o, am pierdut procesul, nu am mai platit amenda iar acum am primit acasa de la primarie (mentionez ca locuiesc la sat) o scrisoare prin care sunt informat ca voi fi executat silit (amenda este de 500 ron). Intrebarea mea este : in scrisoarea respectiva (instiintare, proces verbal, habar nu am ce este defapt) CNP-ul meu este total aiurea, este gresit...ce se poate intampla daca vreau sa o platesc? Sau se poate contesta la finantele de pe raza comunei unde am domiciliu?

Multumesc frumos,
O zi buna .
factura este pe anul 2009...deci nu primim amenda =D>

multumesc frumos de raspunsuri, chiar m-au ajutat!
@ lustex

Factura nu a fost inregistrata deloc in contabilitate si reprezinta o factura de transport intracomunitar.

multumesc
buna,

la un control venit de la finante la firma unde muncesc, s-a descoperit ca am uitat sa inregistrez in jurnalul de cumparari o factura. ce risca firma ?

multumesc!
Discuție lichidare pfa
as vrea sa imi inchid un pfa, ce anume trebuie sa fac? care sunt pasii de urmat?
multumesc.
buna,
sunt o pfa care are un contract de colabrare cu un srl. as vrea sa stiu cum anume trebuie completata factura de prestari servici pe luna decembrie a anului 2009, mai exact din data de pana in data de...adica se trece si 1 decembrie, si zilele libere prilejuite de sarbatorile de iarna (ziua nationala,craciun, anul nou) sau trebuie sa scad zilele libere din valoarea facturii? de ex : pe o luna plina (21 zile lucrate) treceam valoarea facturii de 1500 ron. in luna decembrie trec tot 21 de zile lucrate??? sper ca ati reusit sa intelegeti ce vreau sa spun.
multumesc
Răspuns la discuția sfat in legatura cu PFA
multumesc frumos pt raspunsuri =D>

ma gandeam ca o sa primesc o amenda de la finante deoarece au trecut cele 30 de zile specificate de lege in care trebuia sa imi achizitionez aceste registre. #-o
buna,

am un pfa deschis de aproape 2 luni. sunt neplatitor de tva si am inteles ca nu am nevoie de registru unic de control si de registru evidenta fiscala. de cateva zile un prieten mi-a spus ca defapt nu daca esti sau nu esti platitor de tva ii intereseaza pe aia de la finante , ci faptul daca esti la norma sau sau in sistem real (habar n-am ce inseamna astea 2).

adica daca sunt pfa neplatitor de tva dar sunt in sistem real am nevoie de registrele enumerate mai sus?? e advarat ca or sa-mi dea amenda pt ca nu am aceste registre atunci cand o sa merg sa le cumpar ?? va rog sa ma ajutati.

o zi buna