Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... girant credit pt masina
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

girant credit pt masina

Am nevoie de un sfat : s-a luat un credit de aproximativ 10 000 de euro pentru o masina pe o durata de 8 ani cu o rata lunara de 800 de roni. Timp de un an s-au achitat ratele, dar din anumite motive s-a ajuns la imposibilitatea efectuarii platii. Proprietarul doreste sa-si inchida creditul prin returnarea masinii. Exista posibilitatea unor astfel de operatiuni sau lichidarea creditului nu se poate efectua prin returnarea masinii, existand anumite obligatii, o rata mai mica, o eventuala diferenta de plata din partea celui care a facut creditul? Ce se intampla cu girantul creditului in situatia de fata?
depinde ce scrie in contractul de credit, insa nu va asteptati ca doar returnarea masinii sa lichideze datoria! daca sunteti proprietar pe masina, aceasta va fi vanduta prin executor( tanandu-se cont de valoarea scazuta a masinii, dupa un an de utilizare) si dvs. veti suporta toate dobanzile, penalizarile si cheltuielile efectuate de creditor in vederea recuperarii datoriei.
Incercati o varianta de refinantare.