Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... EXECUTARE SILITA A FIRMEI
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

EXECUTARE SILITA A FIRMEI

Am un credit pe firma de aprox 20 000 lei care mi-a marit dobanda chiar din prima luna , nu mai am posibilitatea de a-l achita , In contractul cu banca , trebuie sa obtin acordul lor pentru a ma asocia cu cineva care detine capital , acord pe care multi juristi mi-au spus ca nu-l vor da . Eu si fosta sotie suntem giranti per aval la credit . Firma nu are datorii , are pierderi 200 000 lei , are de recuperat tva de 50 000 lei , eu si fosta sotie nu avem nimic pe numele fiecaruia . Dupa cum se stie nu pot recupera tva de la stat .........,cu toate ca firma e curata . . Amiabil , refinantare , dobanda variabila sa revina de la 25 % la lei din a doua luna de scadentar la 13% + 5% din scadentarul initial sau etc nu exista nici o posibilitate . Am incercat multe variante de afaceri .......... M-am angajat pe 800 lei creditu e de 650 lei eu vreau sa returnez banii bancii ,nu sunt pierzator , dar nu am de unde .
Ce ma sfatuiti sa fac? Ce s-ar inampla cu firma si cu noi in cazul executarii ? Consecinte dupa , lucruri pe care ar trebuii sa le cunosc .
Orice idee e buna venita pentru care va multumesc !
lu, utilizator