avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1250 soluții astăzi
Forum Activitate cristinavasile

Activitate cristinavasile

Multumesc pt raspuns, insa pe mine nu ma intereseaza apartamentul ci sa mi recuperez partea mea de banii pe care am pus-o la cumpararea acestui apartament. O solutie legala in acest sens exista? Multumesc din suflet.
Buna ziua, ajutati ma va rog cu o solutie legala pt problema in care ma aflu.Am cumparat la cateva luni dupa divort impreuna cu fostul sot un apartament pe cote parti el 52 , eu 48, in bucuresti in care am locuit impreuna ca si concubini pana acum 5luni cand datorita comportamentului fostului sot am fst nevoita sa ma mut impreuna cu baietelul nostru de 2ani jumate in alta localitate la parintii mei. Desi a promis verbal ca ma v-a despagubi cu banii aferenti cotei mele nu a mai facut-o. Problema acum apare eu nu pot inaita in instanta nici o actiune deorece apartamentul este cumparat doar in baza unui antecontract de vanzare cumparare, iar proprietarii constructiei (bloc nou cu mai multe apartamente , ultimul etaj inca se mai lucreaza)in curs de edificare nu ne au facut inca actele de proprietate.Din discutiile cu anumiti vecini am inteles ca nici nu exista vreo speranta ca in cursul acestui an sa se faca vreun act de proprietate, iar fostul sot foloseste cum il taie capul apartamentul, in timp ce eu si copilul suntem nevoiti sa mergel lunar la bucuresti(baietelul are probl. de sanatate) pt consultatii si sa ne cazam pe la diversi prieteni. Chiar nu exista o solutie legala sa mi inapoieze partea mea de banii?. Da ti mi va rog un raspuns urgent. Multumsc din suflet.
Răspuns la discuția functionar public, suspendare
multumesc frumos=D>
Buna seara am nevoie urgent de un raspuns : un functionar public suspendant din motive personale la cerere, pe o perioada de un an, poate obtine venituri din alte activitati, in acest timp, in baza unor conventii civile de prestari servicii.Multumesc mult mi ati fi de mare ajutor daca as stii si baza legala sau unde sa caut sa ma pot edifica
Multumesc pt raspuns
Am nevoie de un raspuns si/sau temei legal, prin care unui functionar public cu CIM pe durata nedeterminata i se permite sa mai aiba un alt CIM cu timp partial la un alt angajator.Sau exista o alta forma contractuala sub care poate lucra acesta dupa programul de 8ore. Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Răspuns la discuția consilier juridic - PFA
Veste cat se poate de buna pentru functionarii publici , o veste care vine chiar de la mult discutata Lege-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice. Odata cu noua legislatie ei vor putea sa detina functii in societati comerciale, asociatii familiale si sa devina persoane fizice autorizate.

Pana acum exista o incompatibilitate intre statul de functionar public si activitati, remunerate sau neremunerate, in cadrul regiilor autonome, societatilor comerciale ori în alte unitati cu scop lucrativ, din sectorul public sau privat, in cadrul unei asociatii familiale sau ca persoana fizica autorizata. Legea-cadru nr. 330/2009 aduce insa o modificare notabila care va afecta foarte multi oameni. Incepand cu data de 12 noiembrie ei vor putea activa si pe alte planuri, potrivit articolului 94 din legea 161/2003, modificata prin legea 330/2009.


va multumesc, pt raspuns
Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns, azi am primit hotararea de divort, si as vrea sa stiu daca pot introduce partajul, sau tb sa astept sa o legalizez?. as vrea sa mai stiu daca nu vreau sa introduc acum partajul , o pot face peste 6luni, sau un an, mai am acest drep?
va multumesc