Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... la cat timp dupa divort se poate introduce partajul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

la cat timp dupa divort se poate introduce partajul?

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns, azi am primit hotararea de divort, si as vrea sa stiu daca pot introduce partajul, sau tb sa astept sa o legalizez?. as vrea sa mai stiu daca nu vreau sa introduc acum partajul , o pot face peste 6luni, sau un an, mai am acest drep?
va multumesc
puteti introduce actiunea de partaj oricand, si acum, fara sa asteptati, si pete 6 luni sau peste 10 ani.
va multumesc, pt raspuns
Actiunea de partaj e una imprescriptibila ,asa incat , oricat s-ar scurge de la desfacererea casatoriei prin divort , drepturile dumneavoastra asupra bunurilor proprietate devalmasa nu va vor fi , nicidecum , vatamate.Numai dreptul de creanta (spre exemplu , cand s-au efectuat imbunatiri asupra unui bun propriu al fostei sotii) ar fi afectat, cand s-ar scurge termenul general de 3 ani , in cazul de fata , de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti privind divortul. (din cauza ca prescriptia intre soti e suspendata)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
cristinavasile a scris:

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns, azi am primit hotararea de divort, si as vrea sa stiu daca pot introduce partajul, sau tb sa astept sa o legalizez?. as vrea sa mai stiu daca nu vreau sa introduc acum partajul , o pot face peste 6luni, sau un an, mai am acest drep?
va multumesc

Depinde de ce scrie in dispozitivul hotararii de divort. Pentru a introcuce actiunea de partaj, trebuie ca hotararea de divort sa fie definitiva si irevocabila. Daca hotararea este supusa apelului sau recursului, trebuie sa asteptati sa treaca perioada in care hotararea poate fi atacata, eventual epuizarea cailor de atac daca partea adversa declara apel sau recurs.