Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Dupa divort la cat timp partajul ramane definitiv si irevocabil ?
Divortul este una si partajul este alta. Divortul inseamna desfacerea casatoriei, iar partajul inseamna impartirea bunurilor dobandite in comun in timpul casatoriei.
Ele raman definitive si irevocabule prin neatacarea sentintelor in termenul prevazut de lege ori prin epuizarea tuturor cailor de atac.
Care ar fi? Puteti enumera ,va rog
Indicat este sa aveti avocat pentru a cere partajul si deasemenea aceasta este imprescriptibil, adica il puteti cere oricand. In functie de Incheiere poate sa fie atacata cu apel sau, dupa caz cu recurs, odata cu fondul, fiind supusa acelorasi cai de atac ca si hotararea data asupra fondului procesului.
De asemenea, se poate ataca si incheierea prin care mai inainte de pronuntarea hotararii de imparteala se constata ca exista si alti coproprietari sau ca au fost omise unele bunuri care trebuiau supuse impartelii, fara ca, privitor la acesti coproprietari sau la acele bunuri, sa fi avut loc o dezbatere contradictorie.