Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partajul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partajul

Am divortat acum 14 zile si doresc sa fac partajul.Dupa ce perioada se face?
Partajul este imprescriptibil, il puteti cere oricand. Aveti 2 variante: fie faceti partaj voluntar, prin notariat, daca va intelegeti cu fostul sot, fie pe cale judecatoreasca.
luminitafiraru a scris:

Am divortat acum 14 zile si doresc sa fac partajul.Dupa ce perioada se face?

Actiunea de partaj este imprescriptibila,ceea de inseamna ca partajul poate fi facut oricand,fie pe cale amiabila,daca este posibil,iar daca nu,pe cale judecatoreasca.
Puteti formula actiune de parataj oricand,dar cel mai bine pentru dvs.ar fi ca impreuna cu sotul sa cadeti la intelegere cu privire la bunurile de impartit si la modalitatea de atribuire a acestora.
Formulati in acest sens in scris o tranzactie cu privire la intelegerea dintre dvs,aceasta urmand a face parte integranta din hotararea judecatoreasca si va constitui vointa dvs. expresa,conf.art.271 c.pr.civ.
Aceasta hotarare este definitiva la pronuntare.
Succes !
Pentru a introduce actiunea de partaj, trebuie ca hotararea de divort sa ramana definitiva si irevocabila. Daca ati divortat acum 14 zile, trebuie sa asteptati comunicarea hotararii, sa vedeti daca este supusa vreunei cai de atac, sa treaca termenul prevazut pentru atacarea hotararii,..... mai dureaza.