Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum se poate divorta rapid?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum se poate divorta rapid?

Buna,
Doresc sa stiu cum se poate divorta foarte rapid si ce acte as avea nevoie.
Este adevarat ca se poate merge si la starea civula in loc de tribunal?Mentionez ca nu au rezultat copii lar la partaj avem un apartament.
Va multumesc anticipat
Momentan nu puteti merge la starea civila in vederea incuviintarii unui divort de comun acord(exista , ce-i drept , o propunere in acest sens ).Daca a trecut un an de la data casatoriei , aceasta modalitate e incidenta in cazul dumneavoastra.
Instanta ia act de acordul partilor si dispune , fara vreo motivare , o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila .
Competenta a solutiona aceasta cauza e judecatoria in a carei raza teritoriala se regaseste domicilul comun al celor doi soti.
In acest sens , in afara de cererea de chemare in judecata , care investeste instanta de judecata , veti atasa in original certificatul de casatorie .Veti achita taxa de timbru si timbru judiciar.

Daca va veti raporta si la partaj , e necesar si titlu care atesta dreptul de proprietate asupra acestui bun.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
un om simplu a scris:

Buna,
Doresc sa stiu cum se poate divorta foarte rapid si ce acte as avea nevoie.
Este adevarat ca se poate merge si la starea civula in loc de tribunal?Mentionez ca nu au rezultat copii lar la partaj avem un apartament.
Va multumesc anticipat

Divortul la Starea Civila,va fi operabil din anul 2011,odata cu intrarea in vigoarea a viitorului Cod Civil.In prezent,daca sotia /sotul este de acord formulati actiune de divort ,pe care o semnati ambii si va manifestati acordul pentru desfacerea casatoriei,care se va solutiona in instanta la primul termen,
In privinta partajului este necesar sa cadeti de acord cu bunurile de impartit,cu valoarea acestora si cu modalitatea de atribuire a acestora si sa incheiati o intelegere in acest sens ,intelegere care face parte integranta din hotararea judecatoreasca de partaj si care este definitiva,conf.art.271 c.pr.civ.Aceasta hotarare este definitiva si reprezinta vointa expresa a partilor si are avantajul ca este pronuntata intr-un timp scurt,odata cu realizarea intelegerii dintre parti.
Se poate ca divortul sa se faca intr-un proces cu usilee inchise sa nu fiu nevoit sa stau cu toata lumea in sala?
un om simplu a scris:

Se poate ca divortul sa se faca intr-un proces cu usilee inchise sa nu fiu nevoit sa stau cu toata lumea in sala?

Procesul cu "usile inchise"il poate dispune numai judecatorul care judeca cauza,daca exista motive pentru a lua aceasta masura.Totusi pentru a vi se satisface dorinta,solicitati prin cerere ca procesul sa fie solutionat la sfarsitul sedintei de judecata.
Ca regula , cauzele de divort sunt publice .Numai in masura in care s-ar aduce atingere intimitatii , demnitatii umane ,exista o mai buna posibilitate a administrarii mijloacelor de proba , sau avand in vedere natura cauzei, acestea pot fi declarate secrete.(nu e o judecata in camera de consiliu , insa participa partile , aparatorii acestor , martorii , si alte persoane desemnate de acestea )

Insa avand in vedere modalitatea de desfacere a casatoriei prin divort sus aminitita, cand instanta ia are in vedere doar acordul celor doi soti , nu vad aceasta necesitatea unei sedinte secrete.(mentionati un consens , nu detaliati aspecte din viata intima de cuplu)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat