Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ESTE OBLIGATORIU PARTAJUL?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ESTE OBLIGATORIU PARTAJUL?

In urma cu 3 ani ,eu si sotul meu am achizitionat un ap (2 cam) cu credit ipotecar. In afara acestui credit mai avem 2 de consum, mentionez ca la cele 3 credite sunt titulara iar sotul codebitor.De curand am divortat,dar suntem in relatii amiabile si am hotarat de comun acord sa plati ratele impreuna (50% fiecare) in continuare.Vin acum cu intrebarea din titlu:este obligatoriu partajul? sau ce trebuie sa fac? sfatuiti-ma va rog.Multumesc anticipat.
tatiana lazar, utilizator
Formulati o actiune de partaj,timbrati cu 3% din valoarea masei de impartit,la primul termen de judecata veniti cu o tranzactie(intelegere)redacatata,asupra modului in care veti imparti bunurile,vointa dvs,materializata prin acea tranzactie va fi consemnata si a face parte integranta din hotararea judecatoreasca care se va pronunta conf.art.271 c.pr.civ,hotarare care va fi definitiva.
Dupa realizarea tranzactiei suma achitata ca taxa de timbru va va fi returnata,deci nu veti pierde nici financiar
Nu este obliagatoriu partajul.
Insa este necesar sa pastrati toate dovezile de plata a creditelor pentru a face dovada la un viitor partaj ca ati achitat si dv. creditele alaturi de fostul sot.
buna ziua.
nu este obligatoriu partajul.
oricum pt a partaja ap ipotecat aveti nevoie de acordul bancii creditoare.