avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate evam

Activitate evam

Răspuns la discuția Uzulfruct Viager
Multumesc mult
Răspuns la discuția Uzulfruct Viager
Imi cer scuze se pare ca nu am fost destul de clar. Parintele are locuinta proprie, cu comfort si de toate nu locuieste cu noi, dar ne-a dat pamintul (din mostenire) si un imobil deja inceput cu contract de vanzare/cumparare si a pastrat dreptul uzulfruct viager. Probabil din intentia de a nevoi pe noi sa raminem pe pamantul mostenit. Acum vrem sa vindem imobilul si vrem sa ne mutam altundeva. Deci parintele nu ramane pe strada, asta era intrebarea.
Va rog sa-mi spuneti care este cel mai ieftin mod de a scoate un parinte ( in viata), din titlul de propritate, care are uzulfruct viager? Cu respectivul parinte avem contract de vanzare-cumparare asupra imobilului, dar am fost (dar nu mai sunt ) de acord sa aiba dreptul sus mentionat.
Răspuns la discuția dupa CIC somaj?
Multumesc foarte mult pentru raspunsul foarte rapid.
Deci nu am obligatia de a muncii o luna dupa concediul de crestere a copilului, pentru a beneficia de somaj.
Discuție dupa CIC somaj?
Buna ziua. Imediat mi se termina concediul pentru cresterea copilului, si firma la care am lucrat mai inainte este ~inchis~. Deci sunt nevoita sa-mi caut alt loc de munca dar am vrut sa stiu daca pana atunci beneficiez de somaj?
Multumesc anticipat.