avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dupa CIC somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dupa CIC somaj?

Buna ziua. Imediat mi se termina concediul pentru cresterea copilului, si firma la care am lucrat mai inainte este ~inchis~. Deci sunt nevoita sa-mi caut alt loc de munca dar am vrut sa stiu daca pana atunci beneficiez de somaj?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: evam , utilizator 13:53, 26 Noiembrie 2009
Dvoastra aveti probabil contractul de munca suspendat pentru concediu crestere copil.
Trebuie sa vi se inchida contractul de munca si, daca vi se inchide din cauza desfiintarii postului (art.65 lit (1) din Codul Muncii), veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
Primul pas ar fi sa faceti cerere de reluare a activitatii (respectiv de incetare a suspendarii CIM).
1. Mergeti la firma care v-a suspendat CIM atunci cand ati intrat in CCC.
2. Faceti o cerere de incetarea suspendarii CIM si de reluare a activitatii.
3. Beneficiati de indemnizatie de somaj numai daca va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintare post).
4. Daca firma s-a desfiintat luati legatura cu ITM sa va spuna ce sa faceti.
5. Daca firma este in lichidare luati legatura cu lichidatorul judiciar care are obligatia legala sa va faca actele de concediere.
Multumesc foarte mult pentru raspunsul foarte rapid.
Deci nu am obligatia de a muncii o luna dupa concediul de crestere a copilului, pentru a beneficia de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prenatal alinapatru alinapatru buna ziua .............am nascut in noembrie 2011 si as dori sa stiu daca sunt obligata dupa terminarea prenatalului sa ma intorc la munca .............va ... (vezi toată discuția)
Somaj din prenatal maridana1986 maridana1986 sunt in concediu prenatal pana pe 10 feb anul curent.am vorbit cu contabila si societatea urmeaza sa se inchida,nu se mai fac angajari...deci am dreptul la ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? CAMELIADORI CAMELIADORI Buna ziua m-am intors din concediul de crestere al copilului in data de 28 dec 2010 am lucrat la ei pana in data de 15.06.2011 cand mi sa spus ca ,contractul ... (vezi toată discuția)