Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dupa CIC somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dupa CIC somaj?

Buna ziua. Imediat mi se termina concediul pentru cresterea copilului, si firma la care am lucrat mai inainte este ~inchis~. Deci sunt nevoita sa-mi caut alt loc de munca dar am vrut sa stiu daca pana atunci beneficiez de somaj?
Multumesc anticipat.
Dvoastra aveti probabil contractul de munca suspendat pentru concediu crestere copil.
Trebuie sa vi se inchida contractul de munca si, daca vi se inchide din cauza desfiintarii postului (art.65 lit (1) din Codul Muncii), veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
Primul pas ar fi sa faceti cerere de reluare a activitatii (respectiv de incetare a suspendarii CIM).
1. Mergeti la firma care v-a suspendat CIM atunci cand ati intrat in CCC.
2. Faceti o cerere de incetarea suspendarii CIM si de reluare a activitatii.
3. Beneficiati de indemnizatie de somaj numai daca va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintare post).
4. Daca firma s-a desfiintat luati legatura cu ITM sa va spuna ce sa faceti.
5. Daca firma este in lichidare luati legatura cu lichidatorul judiciar care are obligatia legala sa va faca actele de concediere.
Multumesc foarte mult pentru raspunsul foarte rapid.
Deci nu am obligatia de a muncii o luna dupa concediul de crestere a copilului, pentru a beneficia de somaj.