avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1853 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters114893

Activitate ContSters114893

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
cristina.cj a scris:

nu e nevoie de 5 ani vechime; ajunge definitivatul;
se subintelege ca pentru a putea de examen pentru definitivat, se presupune parcurgerea unui stagiu.
acest stagiu este recunoscut pentru a putea accede pe baza de examen in barou ca avocat definitiv.

Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Buna!
Am si eu o nelamurire...m-am uitat peste tot, dar nu am gasit. Asa ca paote stie cineva, ca sa ma lamuresc si eu, va rog.

In ce priveste primirea in profesie ca definitiv, trebuie sa mai ai si 5 ani vechime sau e suficint doar definitivatul, care poti sa-l dai la c.j. dupa doi ani de vechime?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
candidate_of_law a scris:

Dupa toata metodologia de mai sus - reiese cu o probalitate 90% zic eu...ca va fi tot examen clasic.

BUNA!
acum citesc si eu, dar nu deduc acest lucru. Un exemplu:"Regulile prevăzute la alineatele (2) – (4) nu se aplică în cazul în care corectarea se face în sistem electronic".
Rezulta ca poate fi examinare si tip grila.
Eu am inteles asa: pt. stagiari-grila, pt. cei definitivi in alte profesii, ca anul acesta si cu spete.
Alte pareri?
:coffee:
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2010
:(dintre cei care au luat si au mers la serviciu, nu intra nimeni sa ne spuna cum este...
Răspuns la discuția Admitere INM 2010
Răspuns la discuția admitere inm 2010
nu este adevarat.
anuntul a aparut in 25 iunie 2009.
cum asa?
Răspuns la discuția admitere inm 2010
=D>corect.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Boroi trateaza contractele in cursul selectiv de licenta, nu are un curs dedicat numai acestui subiect.

Va propun o gila la penal:
Inculpatul a lasat arma incarcata si nesupravegheata in preajma unui grup de copii. Dintre acestia, unul a folosit-o, impuscand mortala o persoana. Ce infractiune savarseste inculpatul:
a) ucidere din culpa
b)complicitate la omor
c)omor comis cu intentie indirecta prin folosirea energiei fizice a unei alte persoane.
din pacate si eu am auzit de dimineata in instanta acelasi lucru...:(insa sper sa nu fie decat zvonuri...