avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1067 soluții astăzi
Forum Activitate radu123456

Activitate radu123456

Multumesc mult pentru informatii. Din pacate, de doua luni m-am documentat zilnic despre aceste plosnite si sunt la curent. Zic din pacate pentru ca nu as fi vrut sa am ocazia sa o fac.

Exista aici pe forum vreun avocat specializat in cazuri de genul acesta? Dorim sa incepem procedurile cat mai curand.
Poate cineva sa-mi spuna, din experienta, cam cat dureaza un proces de acest gen? Daca dureaza ani de zile, atunci trebuie sa gasim solutii mult mai rapide.

Efectiv nu se mai poate astepta in conditiile date.
Buna ziua!

Locuiesc intr-un bloc mai vechi, construit prin 1950. Suntem 11 apartamente in total.
La etajul 2 exista o familie (tata si fiu) care, inca de anul trecut, are o infestare cu plosnite de pat. Cei doi au probleme psihice (fiul intr-o stare foarte grava), iar tatal a refuzat sa-l trateze, pe motiv ca il "pierde". Presupun ca pierderea inseamna exact tratarea corespunzatoare a fiului, care este si foarte violent. Dupa nenumarate sesizari la politie pentru scandalurile monstru, iata ca ne-am pricopsit si cu aceasta infestare cu bedbugs.

Pentru cei care nu stiu, plosnitele de pat (bedbugs) sunt cea mai costisitoare infestare posibila. In prima faza, am avut semnale ca 4 apartamente au fost infestate cam in acelasi timp (acum o luna si jumatate), dupa care am aflat si cauza (apartamentul de la etajul 2).

Am chemat Sanepid, care a venit, i-a somat sa faca dezinsectie si a plecat. Pana acum, s-au facut 3 dezinsectii acolo, cu metode standard (stropit cu substanta de contact si apoi fumigene, pentru a scoate plosnitele din ascunzatori si a veni in contact cu substanta). Dezinsectiile au fost facute corect, insa amploarea infestarii si modul de reproducere a plosnitelor au facut ca situatia sa stagneze. Este foarte clar ca acolo nu se mai poate rezolva doar chimic.

In cazul meu, parchetul vechi, chiar si foarte bine intretinut, a fost scos, deoarece reprezenta un adapost ideal pentru plosnite. Practic, mi-am aruncat aproape toata mobila care nu era Ikea (modulara) si am renovat complet casa. Chiar si asa, nu am scapat complet, dar macar acum le vad si pot tine sub control situatia. Vorbim deja de un cost destul de mare. Inainte de renovare am facut si eu 2 dezinsectii, dar fara succes.

Revenind la apartamentul-focar, ocupantii au o problema (psihica) in a parasi incinta. Ei nu sunt proprietari, ci fosta sotie a domnului. Proprietara nu pare foarte deranjata de ceea ce se intampla, ea nelocuind aici. Ne-a spus foarte clar ca nu il poate scoate pe fiu din casa, deoarece face atacuri de panica si devine violent. Abia a reusit sa-l scoata la cele 3 dezinsectii.

Suntem deja 4 proprietari care dorim sa-i actionam in judecata, cu siguranta se vor alatura mai multi. Eu am mai sesizat inca o data Sanepid, insa nu stiu in ce masura pot ei sa mai faca ceva (evacuare?).

Pana una alta, stam cu o bomba cu ceas langa noi si gasim aproape zilnic plonsite adult, vii sau moarte, in apartamente.

Intrebarea este: ce am putea face pentru a rezolva infestarea (chimic e inutil acum, e nevoie de renovare, apt este in starea din anii '50)?

Răspuns la discuția probleme contract RDS nereziliat
Debitul este compus din:

o luna neplatita dupa care s-a sistat conexiunea la Internet pt neplata.
restul lunilor ce au urmat (cam 6 ani) pt faptul ca nu s-a reziliat contractul (serviciile fiind in continuare suspendate pentru neplata dar facturate conform contractului)
Răspuns la discuția probleme contract RDS nereziliat
Heh, se pare c-am pierdut trenul, nimeni nu mai raspunde.

M-ar interesa sa stiu sigur ca nu am de platit decat ultimii 3 ani si cum ar trebui sa pun problema la RDS, pt ca ei vor dori sa platesc toata suma :)

multumesc!
Răspuns la discuția probleme contract RDS nereziliat
1. persoana fizica
2. nu stiu, momentan nu e la mine, dar pot face rost de el si voi publica atunci
3. au fost numai cereri telefonice, cred.

Sunteti sigura ca nu am de plata decat ultimii 3 ani? Pentru ca imi convine asa, oricat de aiurea ar suna.

As vrea sa stiu ce sa le zic in legatura cu chestiunea asta atunci cand ma voi duce inca o data si voi incerca sa reziliez contractul. Cum sa procedez?
Buna ziua

Am si eu nevoie de un mic sfat in legatura cu un contract de internet pe care il am inca cu RDS, chiar daca nu mai am internet de 6 ani.

In 2002 sau 2003 firma FX Internet, la care eram abonat, a fost cumparata 50-50 de catre Astral si RDS, eu picand la RDS. Am fost sa schimb contractul de pe FX pe RDS, moment in care n-am primit nici un modem sau alt echipament, folosing in continuare echipamentele FX. Dupa cateva luni conexiunea nu a mai mers, am facut sesizari dar nimeni nu a venit.

Prin urmare, conexiunea a fost suspendata pe motiv de neplata (asa apare la RDS si acum, suspendat pe motiv de neplata, undeva prin toamna lui 2003).

Eu am continuat sa primesc facturi chiar daca nu ai aveam nici macar un cablu de net in casa. Long story short, am acumulat vreo 3000 ron (minim) in datorii catre RDS si orice incercare a mea de a rezilia contractul au fost contracarata de RDS cu obligatia de a le achita toate facturile restante.

De vreo doi an au inceput sa trimita facturile la nr. 45 (eu locuiesc la nr. 41), de aceea nu sunt sigur ce suma am de platit.

Prin urmare, serviciul de internet a fost suspendat de ei pentru neplata, dar au continuat sa emita facturi timp de 6 ani deoarece contractul nu a fost reziliat. Acum m-au sunat si au incercat sa ma convinga sa platesc, au avut explicatii pentru orice (se bazau pe contract) si tot felul de chestii de genul asta. Eu astept sa fiu dat in judecata acum, cel mai probabil de catre o firma de recuperare de creante, si nu stiu ce sa fac...

Sa ma duc la OPC cu istoria asta? Ma pot ajuta cu ceva? Sa le platesc suma ca sa nu mai platesc si cheltuielile de judecata? Eu nu vreau sa platesc din principiu, mi se pare strigator la cer!