avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate mihu_lucian

Activitate mihu_lucian


Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema, si as vrea un sfat inainte de a merge mai departe.

In 2002 tatal meu a girat o alta persoana pentru un credit la BCR. Timp de mai multi ani persoana respectiva si-a platit ratele, apoi din cauza unei probleme in familie (sotul a decedat) nu a mai putut continua platile. Banca a somat-o, a mers la banca si a negociat ca suma ramasa de platit (aproximativ 10 milioane lei vechi) sa fie platita in 3 transe.

Ultima transa a ramas neplatita, iar persoana respectiva a plecat din tara.

Asta se intampla acum 3 ani, si banca nu l-a anuntat pe tatal meu (in calitate de girant) despre aceasta problema.

Recent, banca a vandut creditul unei firme de recuperare credite, care a inceput sa ii sune si tachineze pe parintii mei.

Le-au zis ca restanta este acum de 43 milioane lei vechi, si ca o sa depuna un dosar la procuratura pentru recuperarea banilor.

As vrea sa stiu cum se procedeaza in astfel de cazuri, daca se va tine cont in instanta ca banca nu a incercat sa il contacteze pe girant (tatal meu) timp de mai multi ani, si daca se poate evita plata acestei restante.

Multumesc,
Mihai Lucian
Buna ziua,

As dori sa stiu in ce conditii se poate cere schimbarea unei masini (sau restituirea contravalorii), achizitionata noua, la care au aparut prea multe probleme incat sa o pot considera "buna".

Masina are 4 ani garantie la motor, si termeni mai mici pentru celelalte componente.

Informatii:

1. Masina a fost achizitionata de la un dealer Ford in Aprilie 2009; (Ford Focus - 1.8 TDCI)

2. La prima revizie (2500 Km - luna Iulie) deja avea probleme la plafon -> fata stanga -> plafonul era prost prins de tabla si se auzeau "trancanituri" (chiar si in cazul in care drumul era bun);

3. Septembrie 2009 -> probleme la motor. La o anumita turatie masina incepea sa tremure (1800-1900 rot/min) -> dupa ce se trecea de 2000 rot/min totul era ok.

4. Am dus-o la service-ul dealer-ului de unde am achiziotionat-o, s-a constatat ca problema era de la pompa de presiune; Dealer-ul a facut comanda de piese dupa [ 4 saptamani ], iar piesa a fost schimbata dupa inca [ 2 saptamani ];

5. La inceputul lunii Noiembrie am mers sa iau masina din service -> dupa un test de 5 minute in curtea dealer-ului am vazut ca masina mergea MULT mai urat decat initial -> Am lasat din nou masina in service;

6. Cand am sunat dupa cateva zile, mi s-a spus ca problema ar putea fi de la injectoare -> dupa o saptamana au zis ca injectoarele sunt ok, si ca se fac teste suplimentare;

7. 24 Noiembrie -> Am mers la service, am cerut o lista cu activitatea / testele pe care mi s-a spus ca au fost realizate la masina -> nu am primit nimic referitor la aceasta cerinta. Mi s-a spus doar ca au dat comanda de un nou set de injectoare, si ca trebuie sa astept alte [ 2 saptamani ].

Pe scurt, masina sta de aproape 3 luni in service. In afara de schimarea pompei de presiune - operatie care apare deja in cartea de service / garantie, nu stiu ce alte lucrari s-au facut la masina.