avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate ionescu eduard

Activitate ionescu eduard

Sunt somer de 7 luni(am lucrat in ultimele 24 luni,inainte de a intra in somaj, la 2 firme:la una pana in august 2008 iar la alta din 1iulie 2009 pana in 30 noiembrie 2009) mi s-a cerut de la spital -pentru eliberarea concediului medical ,
o adeverinta din care sa reiasa daca am avut cm pe ultimele 12 luni.Am fost la ajofm unde mi s-a dat o adeverinta de la 6.01 2010 pana in prezent urmand a ma duce si la firma de unde am intrat in somaj si unde am lucrat doar 5 luni.(nu am avut nici o zi de cm in ultimele 12 luni)
Pana aici totul clar.Cand m-am dus la AJOFM cu cm mi s-a cerut sa aduc de la firma unde am lucrat, o adeverinta de venit.Pentru plata indemnizatiei pentru cm nu trebuie venitul pe ultimele 6 luni ?(eu sunt somer de 7 luni)Mai trebuie si de la firma unde am lucrat doar 5 luni?Mentionez ca iau somaj 540 lei. Plata indemnizatiei este 75%din 540 lei?.sau din 730 lei cat am pe cuponul de somaj inainte de a mi se retine alte datorii?
Multumesc pentru raspuns!
Eduard

Chiar nu stie nimeni sa raspunda?
MULTUMESC.................
Daca am cotizat mai mult de 12 luni in ultimele 24 de luni desi am fost fortat sa-mi scriu demisia in acelasi timp cu incheierea contractului de munca, pot beneficia de somaj? Ce sanse de castig as avea in conditiile in care as da ultimul patron in judecata?
am lucrat la o societate timp de 6 ani . nu mi s-a acceptat cererea de demisie motiv pentru care (ca sa pot pleca la o alta firma )am facut cerere de incetare a activitatii
am lucrat la o mare companie - dupa 6 zile-am inceput activitatea.in urma unui efort fizic exagerat am avut probleme de sanatate motiv pentru care am luat conc medical doar 6 zile lucratoare. cand am reluat activitatea mi s-a spus ca diagnosticul meu ,nu corespunde conditiilor de munca de stres si mi s-a sugerat sa -mi dau demisia.La o luna am gasit de munca dar nu mi s-a facut contract de munca decat dupa sapte luni data in care am fost obligat sa-mi scriu si demisia fara data
Am facut un an si cateva zile de munca (7 luni fara carte de m si 5 luni cu carte de munca) si angajatorul a pus data pe demisie si a depus-o .ce pot eu sa fac?