avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate teddygirl23

Activitate teddygirl23

Buna seara,
Am ajuns liber profesionist sau "freelancer", adica ma implic in proiecte online, scriu articole samd. si as vrea sa stiu cat, cand, cum si unde ar trebui sa-mi platesc darile catre stat..in cazul in care raman insarcinata si nu-mi mai pot asuma proiecte si castiga bani, vom avea de suferit pe plan financiar, atat noi cat si bebele. La CAS am inteles ca pot sa ma duc si sa inchei un contract personal sau ma insel? Intr-un final as vrea sa stiu cum sa fac sa beneficiez in viitor de indemnizatia pentru cresterea copilului?
Va multumesc in avans si va doresc o seara minunata!
Răspuns la discuția concediere fara preaviz
Multumesc frumos pentru sprijin si indrumare! am sa incerc sa fac rost de hartia trimisa prin posta si revin cu detalii! o zi cat mai buna tuturor!:)
Răspuns la discuția concediere fara preaviz
aici intervine problema, avand in vedere ca nu stiu ce "cunostinte" au... asa cum mi s-a dat de inteles. Si acel contract cu norma intreaga pe care am refuzat sa il semnez a fost conceput impreuna cu un avocat, din ce mi-au spus. La ei e o problema daca iti cunosti drepturile, si daca nu iti convine ce ti se ofera(concediu de odihna 21 de zile calendaristice; zile libere dupa orele suplimentare nu vezi niciodata, nici macar dupa sarbatori) esti liber sa pleci.
Răspuns la discuția concediere fara preaviz
si daca mi-au trimis prin posta o instiintare de incetare a CIM, ce e de facut? Nu stiu daca au trimis cu adevarat ceva, dar intreb care ar fi urmatorul pas.
Răspuns la discuția concediere fara preaviz
daca mi-au trimis prin posta acel contract cu norma intreaga, pe care eu am refuzat sa il semnez, poate inceta actualul contract de munca? Au zis ca daca nu semnez contractul atunci sa semnez ca il refuz, ceea ce nu am facut. Nu am semnat nimic, nu am nici preaviz de la ei(care presupun ca trebuia inregistrat), nu am dovada ca mi-au trimis ceva prin posta, decat faptul ca "Din 2 iunie nu mai ai ce cauta aici!", atat, ei au zis ca ei au procedat legal...
Răspuns la discuția concediere fara preaviz
pai am cerut sa mi se arate ce mi-au trimis, dar nu vor. mentionez ca eu nu mai locuiesc la adresa din buletin, dar am vorbit cu persoanele care locuiesc acolo si au zis ca nu am primit nici o recomandata, probabil au cunostinte si pe la posta. Mi s-a dat de inteles ca "noi lucram si pe la alte firme si cunoastem persoane....". Asta in data de 2 mai, dupa ce am refuzat sa imi semnez demisia in alb, au zis ca la toate firmele mari se procedeaza astfel(angajatii isi demneaza demisia in alb). Inca de pe atunci mi-au spus ca daca nu semnez, a doua zi nu mai are rost sa merg la servici.
Buna ziua,

Am o "mica" problema la locul de munca. In prezent lucrez cu jumatate de norma la un magazin. In data de 5 mai, am fost chemata in birou ca sa imi semnez demisia in alb, pe motiv ca toti ceilalti angajati au facut-o deja. Am refuzat, motiv pentru care, a doua zi mi s-a inaintat un contract de munca cu norma intreaga, pe care am refuzat sa il semnez, deoarece am o fetita de 1 an si 4 luni si nu pot merge la lucru de dimineata, sotul meu avand loc de munca. Astazi am ajuns la lucru si mi s-a comunicat ca incepand cu data de 2 iunie nu mai am ce cauta pe acolo, ca mi-au trimis recomandata prin posta, pe care eu nu am ridicat-o. nu stiu ce hartie mi-au trimis prin posta si mai mult de atat nu au discutat cu mine, refuza orice dialog. Mi s-a spus doar ca daca vreau, sa ii dau in judecata, si ne vedem acolo. Mi se da de inteles ca au cunostinte si oricum nu am ce sa le fac. Nu as fii prima care e data afara fara vreo explicatie, e ceva normal in firma respectiva. Ce pot face mai departe? avand in vedere ca aici nu am nici o sansa de reusita la cum se prezinta situatia.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Salutare tuturor! Anul trecut am divortat din vina ambelor parti si am tot asteptat sa ne trimita sentinta de divort acasa, la fiecare in parte, dar se pare ca ceea ce nu stiam noi (de fapt nu ne-a informat avocatul nostru) e ca pentru eliberarea acesteia trebuie sa inaintam o cerere judecatoriei. Este adevarat acest lucru si daca da de ce acte am nevoie si cam cat ar dura?
Va multumesc pentru atentie.