avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1576 soluții astăzi
Forum Activitate emma23

Activitate emma23

Răspuns la discuția o caprioara....
as vrea sa fac contestatie pentru ca nu mi se pare normal sa mi se dea si amenda si 4 puncte penalizare, deoarece 'am acrosat caprioara"..e o chestie de principiu nu neaparat de bani sau de puncte..daca ma pueti ajuta sa inteleg ce inseamna fapta savarsita este prevazuta de art 148/8 si sanctionata de art 100/1/10 macar sa stiu in ce temei am fost amendata..am incercat sa ma uit pe codul rutier dar am gasit tot felul de lucruri si nu inteleg nimic...multumesc frumos
Răspuns la discuția o caprioara....
va multumes din suflet...singura problema este ca eu am semnat procesul verbal deoarece "politistul" mi-a spus "nu va oblig sa va dau amenda dar daca refuzati nu va pot elibera dovada".eu aveam nevoie de dovada pt ca incidentul s-a petrecut in vrancea si eu trebuia sa ma intorc in bucuresti,deci intr-un fel am fost contransa sa semnez.acum nu stiu unde sa fac contestatia presupun ca ar trebui trimisa la focsani si nu stiu ce ar trebui sa scriu in ea.In procesul verbal scrie urmatoarele: "a condus pe drum public autoturismul marca...cu nr de inmatriculare .... si din cauza neatentiei manifestata in conducere a acrosat cu partea dreapta fata o caprioara si a cauzat autoturismului avarii".Nu ar fi problema de 120 de lei dar mi se pare absurd sa mi se spuna ca din cauza neatentiei cand caprioara a sarit pur si simplu in fata masinii dintr-un sant si abia in ultimele secunde am realizat ce se intampla cu toata atentia de care as fi fost capabila nu puteam s-o evit.daca m-ati putea ajuta si mi-ati putea spune cum ar trebui sa procedez v-as fi recunoscatoare.va multumesc inca o data.
Discuție o caprioara....
buna ziua..as avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva..in data de 5-12 a.c mergand pe un drum de tara in dreptul unei unitati militare militare mi-a sarit in fata o caprioara intru-cat afara era intuneric presupun ca a sarit in lumina farurilor.totul s-a intamplat efectiv in cateva secunde abia am avut timp sa realizez ce s-a intamplat.mentionez ca, caprioara nu a patit nimic dupa relativ 20 de secunde s-a ridicat si a fugit,iar masina a suferit diverse avarii tip far spart aripa infundata etc.mentionez si faptul ca nu aveam mai mult de 50 km/h iar si nu exista nici un indicator de animale in zona.cert este ca ducandu-ma la sectia de politie din comuna respectiva pe langa paguba m-am ales si cu amenda in valoare de 120 lei si cu 4 puncte de penalizare intr-cat,scrie in procesul verbal "din cauza neatentiei manifestate in conducere a acrosat cu partea dreapta fata o caprioara si a cauzat avarii autoturismului".sincera sa fiu mi se pare destul de stupid deoarece caprioara nu statea intepenita pe marginea drumului si astepta sa o acroseze cineva mi-a sarit pur si simplu in fata intr-o fractiune de secunda am si am apucat doar sa trag stanga de volan.procesul verbal mentioneaza ca fapta savarsita este prevazuta de art 148/8 si santionata de art 100/1/10.as vrea sa stiu daca amenda este justificata sau nu.multumesc frumos
Răspuns la discuția salariu neplatit....
va multumesc din suflet..deci daca la momentul actual ei nu au platit taxele la stat pe mine treaba asta nu ma priveste.nu stiam ca se da indemnizatie si daca intri in somaj,eu am lucrat din oactombrie anul trecut pana la 30 septembrie a.c la o alta firma si de la 1 octombrie luzrez aici deci 12 luni de continuitate le am oricum.asa ajung eu la concluzia conform careia,gravida fiind daca ei m-ar da afara (stiu ca legal nu au voie dar sunt in stare de multe lucruri) si eu as intra in somaj tot as beneficia de indemnizati..mult mai mica dar as beneficia oricum..am inteles bine??
Răspuns la discuția salariu neplatit....
Va multumesc frumos,in contract se specifica data de salariu ca fiind 20 ale lunii.ce repercursiuni ar putea avea asupra mea reclamatia la ITM??Si as mai avea o problema si anume:fiind relativ noua am auzit prin firma cum ca nu s-ar plati taxele si impozitele la stat (eu nu ma prea pricep) si m-am dus la resurse umane sa intreb daca este intr-adevar asa si mi-au raspuns cu seninatate;"da asa este suntem un pic in urma anul acesta nu le-am platit".Avand casa se asigurari foarte aproape de locuinta mea am fost si am intrebat si mi-au raspuns ca figurez ca angajata a respectivei firme si ca ceea ce tine de ai si anume concediile medicale rezulta platite..acum sincer nu stiu ce sa mai cred salariile nu ni le-au dat (pt mine asta ar fi primul salariu la firma aceasta) dar impozitele acelea pt concedii medicale cum imi spunea doamna de la casa de asigurari sunt platite.eu as vrea sa imi platesc si din mana pt ca as vrea sa fac un copil si in ritmul asta imi e frica ca nu voi beneficia de cei 85%,dar nu stiu cat sa platesc si unde sa platesc ca sa fiu sigura ca voi beneficia de indemnizatie.
as avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva..sunt angajata a unei societati de la 1 octombie..in mod normal ar fi trebuit sa iau salariul pe 20 noiembrie.problema este insa ca nici astazi,3 decembrie nu am primit banii si suntem cam 120 de persoane in aceeasi situatie..ma intrebam daca m-as duce sa fac o reclamatie la ITM as rezolva ceva?mentionez ca firma "mama" isi are sediul in Italia iar noi suntem ca sa zic asa doar o 'prelungire".atunci cand intrebam de bani ni se spune ca salariile vin din italia si deocamdata nu sunt bani deci toti reprezentatii nostri ridica din umeri spunanad ca nu e vina lor ci a celor din italia.daca m-ati putea ajuta v-as fi recunoscatoare.va multumesc anticipat.