Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... o caprioara....
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

o caprioara....

buna ziua..as avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva..in data de 5-12 a.c mergand pe un drum de tara in dreptul unei unitati militare militare mi-a sarit in fata o caprioara intru-cat afara era intuneric presupun ca a sarit in lumina farurilor.totul s-a intamplat efectiv in cateva secunde abia am avut timp sa realizez ce s-a intamplat.mentionez ca, caprioara nu a patit nimic dupa relativ 20 de secunde s-a ridicat si a fugit,iar masina a suferit diverse avarii tip far spart aripa infundata etc.mentionez si faptul ca nu aveam mai mult de 50 km/h iar si nu exista nici un indicator de animale in zona.cert este ca ducandu-ma la sectia de politie din comuna respectiva pe langa paguba m-am ales si cu amenda in valoare de 120 lei si cu 4 puncte de penalizare intr-cat,scrie in procesul verbal "din cauza neatentiei manifestate in conducere a acrosat cu partea dreapta fata o caprioara si a cauzat avarii autoturismului".sincera sa fiu mi se pare destul de stupid deoarece caprioara nu statea intepenita pe marginea drumului si astepta sa o acroseze cineva mi-a sarit pur si simplu in fata intr-o fractiune de secunda am si am apucat doar sa trag stanga de volan.procesul verbal mentioneaza ca fapta savarsita este prevazuta de art 148/8 si santionata de art 100/1/10.as vrea sa stiu daca amenda este justificata sau nu.multumesc frumos
:O
Va recomand cu caldura sa contestati PV-ul.
Pe langa faptul ca veti castiga, se va amuza si instanta de motivarea "politistului"
va multumes din suflet...singura problema este ca eu am semnat procesul verbal deoarece "politistul" mi-a spus "nu va oblig sa va dau amenda dar daca refuzati nu va pot elibera dovada".eu aveam nevoie de dovada pt ca incidentul s-a petrecut in vrancea si eu trebuia sa ma intorc in bucuresti,deci intr-un fel am fost contransa sa semnez.acum nu stiu unde sa fac contestatia presupun ca ar trebui trimisa la focsani si nu stiu ce ar trebui sa scriu in ea.In procesul verbal scrie urmatoarele: "a condus pe drum public autoturismul marca...cu nr de inmatriculare .... si din cauza neatentiei manifestata in conducere a acrosat cu partea dreapta fata o caprioara si a cauzat autoturismului avarii".Nu ar fi problema de 120 de lei dar mi se pare absurd sa mi se spuna ca din cauza neatentiei cand caprioara a sarit pur si simplu in fata masinii dintr-un sant si abia in ultimele secunde am realizat ce se intampla cu toata atentia de care as fi fost capabila nu puteam s-o evit.daca m-ati putea ajuta si mi-ati putea spune cum ar trebui sa procedez v-as fi recunoscatoare.va multumesc inca o data.
dvs ati semnat de primirea procesului verbal..asta nu va opreste sa contestati temeinicia acestuia..:D si, mai ales, trebuie sa aiba o hiba de forma pe undeva X-(
dar...care are fi finalitatea contestatiei? V-a luat permisul? v-a dat puncte de penalizare si depasiti limita? sa nu fie mai mare daraua decat ocaua :((
Cezar augustin Dinu, Avocat
as vrea sa fac contestatie pentru ca nu mi se pare normal sa mi se dea si amenda si 4 puncte penalizare, deoarece 'am acrosat caprioara"..e o chestie de principiu nu neaparat de bani sau de puncte..daca ma pueti ajuta sa inteleg ce inseamna fapta savarsita este prevazuta de art 148/8 si sanctionata de art 100/1/10 macar sa stiu in ce temei am fost amendata..am incercat sa ma uit pe codul rutier dar am gasit tot felul de lucruri si nu inteleg nimic...multumesc frumos
da...contraventia care ti-a fost aplicata se doreste a fi cea prevazuta in OUG 195/2002, R, art. 100 (1) - 10, si care se sanctioneaza prin HG 1391/2006, R, art.148, alin 8....sansele care le ai pentru anularea acestui proces verbal de constatare a contraventiei cred ca sunt foarte mari; fa plangere impotriva acestuia, trimite-o prin posta cu confirmare de primire ( 2 exemplare) la judecatoria pe raza caruia a fost intocmit. modele de plangeri gasesti pe net, studiaza putin si OG 2/2001 pentru a putea vedea care ar putea fi motivele ce le-ai putea invoca pentru anulare...succes, crede-ma nu e asa dificil cum pare, ci din contra, chiar foarte simplu...multa rabdare si bafta:D