avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate M*M

Activitate M*M

Răspuns la discuția taxa impusa pt spatiu verde
Sunt exact de aceeasi parere in ceea ce priveste taxa pt spatiul verde :)
Răspuns la discuția taxa impusa pt spatiu verde
Chiar daca a fost o hotarare a comitetului executiv, aceasta nu a fost adusa la cunostinta proprietarilor. Nu ma deranjeaza taxa in sine, ci modul de precepere a acesteia (au introdus-o in lista lunara de cheltuieli, fara sa dea nici o explicatie). in ceea ce priveste fondul comun al asociatiei - e fondul la care participa toti proprietarii cu o anumita suma, lunar, din care se fac reparatii si altele pt spatiile comune.

Multumesc pt raspuns.
Este legala impunerea unei taxe, de catre asociatia de proprietatri, pentru curatarea spatiului verde aferent blocului, in conditiile in care se plateste o suma de catre fiecare proprietar pt fondul comun al asociatiei ?
Mulumesc.
Buna ziua!
Am aceeasi problema ca si cea descrisa mai sus de T.O si anume, introducerea unui comision unic pt fiecare serviciu prestat la cererea clientului. Intentionez sa aduc obiectiuni, printr-o adresa scrisa cu nr. inregistrare, etc... Ar trebui sa semnez si actul aditional in care sa mentionez ca am obiectiuni? deoarece nesemnarea actului inseamna aprobare tacita
Multumesc mult.
Buna ziua, am nevoie de ajutorul dvs in urmatoarea problema:
- in luna mai 2009 am achizitionat o saltea medicala cu pompa (care se umple cu aer) cu o perioada de garantie de 12 luni.
- in luna decembrie a aceluiasi an, salteaua s-a dezlipit in mai multe locuri si a fost inlocuita de vanzator, pompa a ramas cea initiala.
- In luna mai 2010, aceeasi problema: salteaua noua s-a dezlipit si dupa mai multa insistente ( din cauza multiplelor probleme de caltate, vanzatorul nu mai lucreaza cu acel furnizor de saltele) am primit o noua saltea.
Cf certificatului de garantie, se prelungeste durata de garantie doar cu perioada de timp in care produsul se afla la reparat/ inlocuit. Este corecta garantia in acest caz, desi am primit un produs nou? nu ar fi trebuit sa primesc un alt certificat de garantie, pentru inca 12 luni? Va intreb asta, ca sa stiu cum voi proceda pe viitor, deorece sigur voi avea aceleasi probleme si cu noul produs.
Mulţumesc pentru răspunsuri.
Buna ziua!

Va rog ma ajutati in urmatoarea problema:

Am incheiat in anul 2007 un contract de credit imobiliar ( persoana fizica)
Banca doreste sa modifice anumite clauze ale contractului, printr-un act aditional, clauze cu care eu nu sunt de acord. Stiti si dvs, că de regula, clauzele din contractele de credit/ actele aditionale intre persoane fizice si banci nu sunt negociabile.

In aceste conditii, ar putea banca sa declare tot creditul eligibil ( scadent) ?

Multumesc.