avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate tudor_mihai

Activitate tudor_mihai

Răspuns la discuția pensie alimentara
Mutumesc m_ella2005
Răspuns la discuția pensie alimentara
ralu_2008 a scris:

Dar acea pensie care cum spuneam e min pe ec, deci oricum modica o primeste parintele si nu copilul.


asta era si ideea...e dreptul copilului...mama copilului oare nu cheltuie bani pt a creste copilul?
pastrati legaturi personale cu copilul? cat de des va preocupati de starea copilului? in afara de pensie, ii mai cumparati: o jucarie, o hainuta, alimente?

Tocmai! Copilului ii se cumpara tot ce are nevoie (haine, jucarii nu mai e cazul)
Intrebarea mea era strict referitoare la pensia alim pe care nu vreau sa o mai dau mamei
Si crede-ma ca am motivele mele sa cred ca si acei "modici" banuti nu ajung la copil. Sper ca am lamurit si acest aspect!
Răspuns la discuția pensie alimentara
Nu asta era ideea... Dar acea pensie care cum spuneam e min pe ec, deci oricum modica o primeste parintele si nu copilul. Nu ma refeream nicidecum sa nu se mai ingrijeasca de copil, adica sa-i cumpere cele necesare. Ideea era strict legata de pensia alimentara stabilita.
Actualmente platesc o pensie alimentara stabilita la min pe economie. Din februarie voi avea un alt copil si voi ramane in concediu de ingrijire a copilului timp de 2 ani.
Intrebarea mea este daca pe aceasta perioada de 2 ani mai trebuie sa platesc pensie alimentara?
Multumesc
Va multumesc!
Va multumesc mult ptr raspuns! Primul termen il am in 04 ian si cu siguranta nu mai am cand sa formulez cererea de amanare......ca urmare nu ma voi putea prezenta; in acest caz se va da un alt termen sau voi primi o amenda ptr neprezentare?
Multumesc!
An nou fericit!!!!!
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 8 luni si am ptrimit citatie intr-un proces civil si nu ma pot prezenta . Daca depun concediul medical prenatal, pot cere amanarea cauzei pana dupa ce voi naste., adica ptr 2-3 luni?Multumesc