Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sunt insarcinata in 8 luni si am citatie intr-un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sunt insarcinata in 8 luni si am citatie intr-un proces civil ca parat

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 8 luni si am ptrimit citatie intr-un proces civil si nu ma pot prezenta . Daca depun concediul medical prenatal, pot cere amanarea cauzei pana dupa ce voi naste., adica ptr 2-3 luni?Multumesc
Sigur. Formulati o cerere in care indicati numarul dosarului si termenul de judecata, aratati motivele pentru care nu va puteti prezenta si solicitati amanarea cauzei cu rugamintea de a se acorda cel mai lung termen posibil.
Atasati la cerere inscrisurile medicale care dovedesc cele sustinute de dvs.

De asemenea, aveti posibilitatea de a va angaja un avocat care sa va reprezinte (fara a fi nevoie sa fiti prezenta) precum si posibilitatea de a solicita judecarea cauzei in lipsa (daca este vorba de o cauza care nu implica neaparat prezenta dvs.)
Elena Anghelescu, Avocat
Va multumesc mult ptr raspuns! Primul termen il am in 04 ian si cu siguranta nu mai am cand sa formulez cererea de amanare......ca urmare nu ma voi putea prezenta; in acest caz se va da un alt termen sau voi primi o amenda ptr neprezentare?
Multumesc!
An nou fericit!!!!!
Raspunsul la intrebarile dvs. depinde foarte mult de obiectul cauzei. In principiu, intr-un proces civil, ca parat, nu sunteti obligata sa va prezentati. Cauza e posibil sa se amane (dar din alte motive, nu din cauza lipsei dvs.), dar e posibil si sa se termine la acest termen. Amenda pentru neprezentare nu veti primi.
Un an nou fericit va doresc si dvs. Aveti grija de bebe, nu va stresati cu procesul.:)
Daca este prima data cand sunteti citata si nu va prezentati nu o sa fiti amendata. Mai exista insa si posibilitatea de a fi reprezentata la acest termen de catre sotul dumneavoastra pe baza unei procuri notariale si o adeverinta de la medicul de familie care sa ateste imposibilitatea de a va prezenta la acest termen. Chiar si fara aceasta procura la termenul de pe 4 ian se poate prezenta sotul doar cu adeverinta medicala.
Va multumesc!