avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate dorina raluca

Activitate dorina raluca

Multumesc foarte mult pentru raspuns, m-ati lamurit foarte clar, serviciul care emite autorizatii de mediu are acelasi nume in toate agentiile din tara, acum ma bucur ca sunt intr-un alt serviciu si pot sa-mi transform pasiunea in afacere. Va multumesc
Va multumesc foarte mult pentru clarificari, as mai avea o intrebare daca as putea infiinta eu un SRL - sa fiu eu administratorul acestuia - cu un cod CAEN de activitate 1439 Fabricarea prin tricotare sau croşetare a altor articole de îmbrăcăminte - de fapt ar fi un atelier de tricotaje care nu necesita obtinerea Autorizatiei de Mediu de la insttitutia la care lucrez, implicit nu are nici o legatura directa sau indirecta cu activitatea mea de functionar public. Tricotarea este un hoby al meu pe care l-as transforma in afacere de familie. In calitate de functionar public - pot fi administrator de SRL - angajat part time? Va multumesc.
Buna ziua, sunt functionar public - lucrez intr-o agentie de mediu, salariul fiind foarte mic, as dori sa-mi mai iau un job part time de exemplu de femeie de serviciu sau gestionar utilaj intr-o firma - agent economic,acea firma are acte emise de institutia la care lucrez - ca orice activitate economica care necesita autorizatie de mediu, mentionez faptul ca eu lucrez la un alt compartiment decat cel care emite autorizatii de mediu - deci nu ar fi un conflict de genul ca le-as emite eu acte de reglementare. Acea firma nu este a mea, nu am actiuni sau ceva in acea firma. Va rog sa-mi precizati daca am dreptul legal sa ma angajez acolo sau nu? Ideea este ca la acel job nu voi face nici un tip de activitate care sa fie legata de activitatea mea din agentia de mediu, departamentul unde lucrez eu nu emite autorizatii de mediu. Va multumesc.
Bun gasit stimati participanti la forum, intrebarea mea este: daca revin la servici inainte de implinirea celor 2 ani prevazuti legal, as dori sa stiu daca exista vre-un beneficiu financiar pentru mama care revine mai repede, un plus la salar pentru ca a revenit mai repede? daca exista acest tip de stimulent financiar - cat este cuantumul acestuia si care este legea care mentioneaza acest lucru. va multumesc.